29. dubna 2022 07:55
Adam Vala

Budou americké lodě nepotopitelné? Nový laser zastaví drony i rakety

Američané provedli demonstraci nového laseru krátce po potopení válečné lodi Moskva. Ochrana lodí je pro námořnictvo prioritou.

Potopení křižníku Moskva, vlajkové lodi ruského námořnictva, je dalším ponížením válečného úsilí Vladimira Putina. Ačkoliv můžeme vést spory o tom, za jakých okolností se Moskva v polovině dubna 2022 potopila na dno Černého moře, ztrátu lodi už Rusku nikdo nesmaže. Pro statečné ukrajinské obránce musí jít navíc o velmi důležitou psychologickou vzpruhu, která ve finálním součtu může převážit misky vah celého konfliktu, i když je jeho konec stále v nedohlednu.

Z druhé strany však může být potopení lodi varováním pro ostatní námořní velmoce, včetně Spojených států, které se musí mít na pozoru před zbloudilými střelami a hlavně uvést svou techniku do bezvadného stavu, aby mohla případným útokům podobného charakteru čelit.

Úspěšný test laserové zbraně

Není proto zřejmě žádnou náhodou, že krátce po zničení Moskvy zveřejnilo americké námořnictvo úspěšné výsledky testu použití protiraketové laserové zbraně ze začátku roku 2022 a vyslalo jasný signál, jakým směrem se obrana lodí bude v nadcházejících letech ubírat.

V rámci cvičení, které proběhlo na střelnici White Sand Missile Range v Novém Mexiku, byl zničen dron, který se maskoval za řízenou střelu útočící na jedno z plavidel. Zajistit tento druh ochrany je přitom klíčovou součástí plnění zadaných cílů raketových křižníků, které mohou útočit na lodě, ponorky i obránce na pobřeží, potřebují se však udržet na hladině a bránit se útokům, které se jí postaví do cesty.

Laserovou zbraň – Layer Laser Defense – vyvinula pro námořnictvo Spojených států společnost Lockheed Martin jako demonstrační zařízení nové generace. Počítá se s tím, že zastaví bezpilotní letouny, malé čluny nebo podzvukové řízené střely, jakou je například Neptun, který měl zasáhnout zmiňovaný křižník Moskva. Pro identifikaci cílů je součástí LLD také teleskop, který dokáže sledovat letící objekty, pomáhá rovněž při identifikaci přílétávajících letadel a zkoumá, jak rozsáhle byla technika nepřítele poškozena laserovou palbou.

Výrazně levnější než Phalanx

Pokročilé sledovací systémy jsou přitom nezbytnou součástí laseru, který musí být na rozdíl od konvenčních zbraní zaměřený po delší dobu, aby mohl cíl vyřadit spálením. Nejčastěji se tímto způsobem útočí na křídlo dronu, kryt motoru malého člunu nebo na naváděcí křidélka letící střely. Přirozeně platí, že čím je laser výkonnější, tím kratší dobu zaměření vyžaduje.

Laserové zbraně jsou také potenciálně mnohem levnější než jiné ochranné systémy na lodi. Zpráva Kongresu uvádí, že v závislosti na síle paprsku lze z pevnolátkového laseru střílet za odhadované mezní náklady 1–10 dolarů na výstřel, z čehož velkou část tvoří náklady na palivo potřebné k výrobě elektřiny použité při výstřelu.

Jen pro srovnání, náklady na 20mm náboj vystřelovaný systémem Phalanx činí 27 dolarů, jenže systém funguje tak, že na zaměřený cíl vystřelí 300 střel. Náklady tak rázem povyskočí na 8 100 dolarů, což je v porovnání s přesnými výstřely laseru nesrovnatelné. Laserová zbraň navíc nepředstavuje riziko v podobě přidání dalšího množtví výbušnin, které by mohly být odpáleny požárem na palubě.

ZDROJ: Popular Science

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom