V USA pracují na nejsilnější laserové zbrani na světě. Její výstřel byste ani nepostřehli
Americká armáda má s laserovými zbraněmi velké plány Zdroj: U.S. Army / Dynetics
Jejím účelem je vyřadit elektronické systémy soupeře. Laser by je měl doslova usmažit.
Vývojem energetických zbraní se armáda Spojených států zabývá už celá desetiletí. Největším hybatelem pokroku byla v tomto ohledu studená válka, dosud se však nepodařilo prosadit tyto zbraně natolik, aby se staly běžnou součástí výzbroje. Přesto jimi některé armády světa disponují a mají se tudíž v dalším vývoji od čeho odrazit. Stejně jako v případě projektu TUPL (Tactical Ultrashot Pulsed Laser), který by měl svou silou, nebo lépe řečeno výkonem, překonat všechny stávající lasery.
Pomůže větší síla
V případě TUPLu je všechno zaměřeno na výkon laseru, bez ohledu na délku doby jeho působení. Na rozdíl od jiných laserových zbraní, které většinou spoléhají na setrvalé záření směrem k cíli a jeho zničení výbuchem či zahořením, bude TUPLu stačit jen kratičký puls. Je to velká výhoda, zejména kvůli nutnosti udržet směr (třeba i k pohybujícímu se cíli), půjde totiž o příslovečný okamžik o délce pouhých 200 femtosekund. Jen pro kontext – femtosekunda není ani tisícina, ani sta tisícina, ale rovnou kvadriliontina sekundy, takže byste záblesk zřejmě ani nepostřehli.
Aby mohl TUPL fungovat, bude zapotřebí dostatečného výkonu, který specifikace nastavují na 1 terawatt. Opět, pro porovnání, již částečně zavedené laserové systémy, jako je například námořní LaWS, dosahují výkonu "jen" kolem 30 kilowattů, tudíž násobně méně, než kolik potenciálně nabídne TUPL.
A slůvko potenciálně je opravdu na místě – celý projekt se momentálně nachází v první fázi úvah a analýz, které mají teprve potvrdit, zda jsou domněnky o fungování nového laseru funkční a zda je možné podobnou zbraň efektivně využívat. Pokud však projekt přejde do druhé fáze, začne se s výrobou prototypu a odtud by už k nasazení tak dlouhá cesta být neměla. Vše je v tuto chvíli otázkou vyšších jednotek let.