Američané osazují stíhačky laserovými zbraněmi. Jak přesně budou fungovat?
Americká armáda přišla na způsob, jak efektivně využít své starší stíhací letouny.
Každý fanoušek sci-fi tuší, že budoucnost zřejmě nebude k soudobým konvenčním zbraním příliš shovívavá. Namísto pevných projektilů se to v knihách a filmech jen hemží energetickými či laserovými zbraněmi, což nutně nemusí být dáno jen snahou autorů zaujmout. Vycházet mohou i ze skutečných prototypů zbraní. Právě u nich platí, že se armády světa zřejmě již brzy přesunou od úvah či konceptů k reálnému nasazení.
Budoucnost stíhacích letounů
Vzdušné síly Spojených států chtějí podle ministerstva obrany v nadcházejících dvou až třech letech osadit zejména starší stíhací letouny vlastním laserovým systémem SHiELD, který má plnit obrannou funkci. Stroje bez pokročilých vlastností pro obtížnou zjistitelnost budou moci pomocí laseru zaměřit přibližující se raketu a zahřát ji natolik, až svévolně exploduje nebo alespoň dojde ke zničení naváděcích prvků. Na rozdíl od klamných cílů tak jde o aktivní způsob obrany, který však do budoucna zřejmě nebudou moci využít moderní letouny.
Ať už se bavíme o SHiELDu, nebo o systému TALWS, který vzniká ve spolupráci americké armády a společnosti Lockheed Martin, laserový emitor se pod letadlo zavěšuje standardním způsobem jako rakety, bomby či přídavné palivové nádrže. To však zvětšuje odrazivou plochu radarového záření a u letadel s aktivní technologií stealth narušuje její fungování. Jednoduše by se tak dalo říct, že letouny jako F-22 nebo F-35 už ochranu před nepřátelskými střelami mají a je jí právě zmiňovaný stealth.
Laserová technologie má neduhy
Vrátíme-li se však k letounům, které by laserové emitory byly schopné využít, je nutné myslet ještě na jeden aspekt. Zasáhnout laserovým paprskem rychle se pohybující cíl by neměl být v zásadě problém, nutnost koncentrovat záření laseru do jednoho bodu po delší dobu však ano. A bude téměř nezbytné, aby do zaměřovacího schématu vstupovala umělá inteligence. Počítat je také nutné s atmosférickými podmínkami a vzdáleností od cíle, neboť účinnost laseru s každým metrem klesá.
Až čas nicméně prokáže, zda jsou lasery se všemi svými výhodami a nevýhodami vhodným typem zbraní a stanou se běžnou součástí výbavy armád po celém světě.