Legendární stíhačka byla noční můrou Američanů. Podívejte se, proč se nepřátelé báli vzlétnout
Válečné továrny II (5) – Stíhačky Zero
Podle poslední číslice roku 2600 imperiálního letopočtu (1940), kdy Micubiši A6M vstoupilo do služby, Američané stíhačku nazývali „Zero“, tedy „nula“.
Jednalo se o mimořádně zdařilý stroj primárně určený pro letadlové lodě. Pro spojence byl Micubiši A6M v začátku války v Pacifiku nepříjemným překvapením – letoun měl velkou palebnou sílu, těžko uvěřitelný dolet až 2 600 km a skvělou manévrovatelnost, díky níž se dokázal otočit takřka na místě. Jeho nevýhodou bylo slabší pancéřování.
Při úplně prvním bojovém letu stíhaček Zero nad Čínou 19. srpna 1940 doprovázelo 12 strojů Micubiši A6M2 pod vedením poručíka Tamocu Jokojamy formaci bombardérů k náletu na čínské město Čchung-čching. K boji s čínským letectvem ale nedošlo, čínská letadla se držela od těch japonských v uctivé vzdálenosti. Tak to podle dokumentu Válečné továrny, který můžete vidět ve čtvrtek večer na Prima ZOOM, pokračovalo celý měsíc.
Štěstí přestalo Číňanům přát 13. září 1940, kdy letka 13 Zer přepadla víc než dvakrát početnější čínskou peruť tvořenou sovětskými dvouplošníky Polikarpov I-15 a I-16. Japonci hlásili sestřelení všech 27 letadel, přičemž žádné jejich Zero nebylo poškozeno či sestřeleno. V prosinci 1941 pak stíhačky Zero tvořily páteř stíhacího doprovodu desítek střemhlavých a torpédových bombardérů, které podnikly nálet na základnu americké tichooceánské flotily v Pearl Harboru.
Japonská stíhačka zero Zdroj: Getty Images
Útok na Pearl Harbor ve filmu Michaela Baye Zdroj: Buena Vista Pictures
Bitva o Midway Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Bitva o Midway byla zásadním bodem války v Tichomoří Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
V bitvě u Midway zničil tři lodě jediný pilot Zdroj: Lionsgate Films
Japonskou porážku zpracoval režisér Roland Emmerich ve filmu Bitva u Midway (2019) Zdroj: Profimedia.cz
Německo vstoupilo den po japonském útoku na Pearl Harbor s USA do válečného stavu, vzápětí začaly německé ponorky útočit na americká plavidla všeho druhu. Zdroj: profimedia.cz
Užitečné kamikadze
Spojenci začali vynikající vlastnosti Micubiši A6M vyvažovat teprve v roce 1942, kdy se na scéně objevily nové americké stíhačky Grumman F6F Hellcat a Vought F4U Corsair. Japoncům navíc po drtivé porážce u Midwayských ostrovů v červnu 1942 začínali chybět zkušení piloti a letecká esa jako Hirojoši Nišizawa, známý jako Ďábel z Rabaulu s 87 sestřely, byla stále větší vzácností.
V závěru války se mnohá japonská Zera změnila ve smrtící kamikadze. V říjnu 1944 například Zero s podvěšenou 250kg pumou narazilo do letové paluby letadlové lodi USS Suwannee, zničilo deset letadel a způsobilo rozsáhlé škody. Při útoku bylo 107 lidí zabito a dalších 160 zraněno.
ZDROJ: Vintage Aviations News