3. listopadu 2022 06:00

Revoluční laser je noční můrou nezničitelných švábů. Podívejte se, jak rychle je čeká zhouba

Vědci stvořili umělou inteligenci, jejímž jediným účelem je vraždit šváby s pomocí výkonného laseru. Proč vědci ze skotského Edinburghu vůbec něco takového sestrojili?

Pokud nepatříte mezi milovníky hmyzu, asi vás představa švába zavražděného laserem nijak nepohorší. Jestli ale patříte k těm, kteří neublíží ani mouše, může vám tenhle projekt připadat poněkud skandální. Je to ovšem jen nezvyk, protože šváby deratizátoři denně likvidují ve velkém po celé planetě a zbavení se škůdců je přesně ten účel, kvůli kterému vědci z Heriot-Watt University v Edinburghu vyvinuli svého nového robota.

Doma ho nevyužijete, v průmyslu by mohli

Nenápadná krabička se dokáže „postarat“ o šváby vzdálené až 1,2 metru a je vybavená naváděcím systémem a laserem o síle 1,6 W. Umělá inteligence ozbrojená laserem je údajně levnou a hlavně konečně skutečně ekologickou náhradou insekticidů, které znamenají pro životní prostředí obrovskou zátěž. A protože švábi jsou extrémně odolní, dokonce by přežili i jaderný výbuch, pokud laserem vybavený robot dokáže zabít je, zvládne to s jakýmkoli škůdcem.

Pokud si ale představujete futuristickou domácnost s hlídacím robotem, který laserem ostřeluje nechtěné hmyzí návštěvníky, následující informace vás pravděpodobně velmi zklame. „Nikdy to nebude absolutně bezpečné,“ vysvětlil časopisu New Scientist jeden z autorů projektu, Ildar Rakhmatulin. „Můj názor je, že v domácích podmínkách by něco takového použít nešlo.“ Důvodem je podle něj fakt, že takhle silné lasery mohou vážně poškodit oči. „Pokud se ale bavíme o využití v průmyslu či zemědělství,“ dodává, „je tohle velice reálná možnost, kam by se budoucnost mohla ubírat.“

Zdroj: New Scientist

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom