Mimozemská dýka: Tutanchamonova zbraň nepochází z našeho světa
Mýty: Největší záhady lidstva (6) – Tutova kletba
Faraon Tutanchamon měl přes své pravé stehno položenou dýku, která není z tohoto světa. Z čeho byla ukována?
Dýka položená přes stehno mrtvého krále
Howard Carter, narozený 9. května 1874, byl britský archeolog a egyptolog, který by klidně mohl být předobrazem filmového Indiana Jonese. V roce 1922 objevil hrobku muže jménem Nebcheperure Tutanchamon, tedy proslulého vládce horního a dolního Egypta, který vládl sice jen 9 let, ale stal se v egyptologii a egyptské archeologii pojmem. Kromě mnoha jiných, které byly v hrobce nalezeny, ležela přes faraonovo pravé stehno dýka, která následně skončila v Egyptském muzeu. Její datování bylo jasné, patřila do faraonovy doby a její složení ve smyslu chemické analýzy nebylo provedeno, protože tehdejšími metodami to nešlo jinak, než destruktivně. Tedy kus dýky odvrtat. To se ovšem s postupujícími technologiemi a z nich vyplývajícími možnostmi změnilo.
Jak se pozná železo z meteoritu
Závěr učiněný italskými vědci a publikovaný v odborném časopise Meteorics and Planetary Science byl jasný: dýka je vyrobena ze železa mimozemského původu. Dospěli k tomu na základě použití rentgenové fluorescenční spektrometrie, což znamenalo, že nebylo nutno historickou dýku poškodit. Pozemské železo má koncentraci niklu asi 4 %, ale dýka faraona Tutanchamona v sobě měla 11 % niklu, což je v naprostém souladu s tím, co víme o složení železitých meteoritů. Ovšem finálním důkazem byl obsah kobaltu, ten v pozemském železe v podstatě není, zato relativně hojný je právě v meteoritech vytvořených v prvopočátcích Sluneční soustavy.
„Pokud v něm najdete kousek nativního kovu s niklem, máte signál, že by to mohl být meteorit,“ řekl Derek Sears z Ames Research Center NASA. „A pak, pokud analyzujete kobalt a zjistíte poměr nikl–kobalt tak, jak to dělají, pak je jisté, že se jedná o meteorit.“
Meteority jako zdroj železa
Jakkoliv může „vesmírná dýka“ působit senzačně, v případě kovových předmětů vrcholných starověkých egyptských představitelů to není extrémní výjimka. Obecně bylo v Egyptě železa nedostatek a meteority byly sledovány a hledány právě pro svůj obsah železa. Logicky nebyly nijak levné, proto byly dostupné jen vysokým hodnostářům. Egypťané dokonce měli zvláštní hieroglyfy, které označují kov, který spadl z nebe.
Tutanchamonova posmrtná maska Zdroj: Getty Images
Tutanchamonova hrobka s jeho mumií Zdroj: Getty Images
Tutanchamonova posmrtná maska v roce 1972 Zdroj: Getty Images
Tutanchamonova posmrtná maska Zdroj: Getty Images
Hrobka vydala spoustu pokladů Zdroj: JVS Group
V hrobce Zdroj: JVS Group
Nález hrobky Zdroj: JVS Group
Fotografie jsou dobarveny podle původní podoby nálezů Zdroj: JVS Group
Tutanchamonova hrobka ukázala světu Egypt v celé jeho kráse Zdroj: iStock
Tým Howarda Cartera Zdroj: JVS Group
Nálezy v Tutanchamonově hrobce Zdroj: JVS Group
Předměty nalezené v hrobce Zdroj: JVS Group
Tutanchamonova hrobka Zdroj: JVS Group
Princ Charles si prohlíží Tutanchamonovu dýku Zdroj: profimedia.cz
Fotografie Harryho Burtona z Tutanchamonovy hrobky obletěly svět Zdroj: Getty Images
„Existuje silné podezření, že většina z kovu, který jsme našli v pyramidách, je meteoritická,“ prozradil Sears.
To není jediný egyptský artefakt, který spadl z nebe. Jak uvedl web Space.com, devět malých železných korálků datujících se cca 3 200 let před Kristem a nalezených na hřbitově nedaleko Nilu má mimozemský původ.
Podle Searse patřil meteor, který se nakonec proměnil v Tutanchamonovu dýku, do poměrně vzácné třídy železných meteoritů zvaných ataxity. Právě ty jsou známé pro vysoký obsah niklu a ten pravděpodobně tvořil jádro asteroidu poté, co se hromada roztaveného kovu rychle se ochladila.
Meteorit Kharga
Vědci také věří, že určili konkrétní meteorit, ze kterého dýka pochází. Po analýze složení 20 železných meteoritů nalezených v blízkosti jeho hrobky izolovali pouze ten, který odpovídá hodnotám niklu jeho dýky. Jmenuje se Kharga, váží něco přes dvě libry a byl nalezený v roce 2000 blízko severního pobřeží Egypta. Pravděpodobně se ve vzduchu rozpadl na několik kusů a jeden z nich tvoří právě prozkoumanou faraonovu zbraň.