Tutanchamonovu hrobku proslavil po celém světě jediný muž. Potřeboval jen hodně světla
Muž, který fotil Tutanchamona - snímky
Objev Tutanchamonovy hrobky patří mezi nejzásadnější události v historii archeologie. Slávu zesnulého faraona pomohl šířit i jeden nesmírně talentovaný muž.
Neděle 26. listopadu 1922 je zapsána zlatým písmem do historie archeologických objevů. Toho dne britský archeolog Howard Carter po 13 letech hledání v Údolí králů vstoupil do čerstvě objeveného hrobu, jehož čtyři podzemní místnosti byly plné pohřebních předmětů a v té poslední ležel mladičký faraon Tutanchamon.
Unikátní záběry
Objev se rozletěl do světa díky fotografiím Harryho Burtona, který jich pořídil více než 3 400. Fotografování však bylo extrémně náročné, protože v podzemí nebyl dostatek světla a Burton používal skleněné desky pokryté želatinovou světlocitlivou vrstvou, která zaznamenávala na svou dobu extrémní detaily.
Tutanchamon Zdroj: Getty Images
Pro osvětlení dával přednost slunečnímu světlu odraženému do hrobky pomocí zrcadel někdy až na vzdálenost 30 metrů. Reflektory zachycující světlo byly neustále v pohybu, aby ho rovnoměrně rozptýlily na předmět. Zároveň využíval dvou výkonných elektrických lamp, které při použití dlouhé expozice umožňovaly rovnoměrné nasvícení objektu.
Burtonovy snímky obletěly svět a rozrazily dveře zájmu o egyptologii. Zdaleka ne všechny však byly publikovány či podrobeny studiu.
Dokument Muž, který fotil Tutanchamona sledujte v úterý ve 13.00 na Prima ZOOM.