9. prosince 2022 14:27

Nejkopírovanější československá zbraň je zbrojařskou legendou. Podívejte se, jak se z ní střílí

Samonabíjecí pistole československé výroby je legenda českého zbrojního průmyslu známá po celém světě. Jedná se o pistoli v ráži 9mm Luger, jejíž hlavní předností v době vzniku bylo použití SA/DA spoušťového mechanismu. To předtím žádná pistole s dvouřadým zásobníkem nepoužila.

Pistole byla zkonstruována v České Zbrojovce Uherský Brod konstruktérem Františkem Kouckým a představena byla v roce 1975. V roce 1992 pak byla druhá generace pistole doplněna blokací úderníku. Tato úprava výrazně zvyšuje bezpečnost zbraně při nošení a tak vznikl jeden z nejznámějších modelů vyráběný do dnešní doby – pistole CZ 75 B.

Naneštěstí pro Českou Zbrojovku pistole vznikla v době komunistického Československa a všechny výrobky určené pro zbrojní průmysl se patentovaly v utajení. Takový patent byl platný pouze na území Československa, tudíž mohla být konstrukce zbraně a „rodinné stříbro” zbrojovky volně zkopírováno kdekoliv ve světě. Pistole CZ 75 se tak stala vzorem pro mnoho velkokapacitních pistolí v ráži 9mm Luger a je druhou nejkopírovanější pistolí na světě hned po ikonické americké pistoli Johna Browninga Colt 1911.

Zbraň z filmu Mission: Impossible

Služebně byla pistole užívána policií ČR, armádou ČR, slovenskými ozbrojenými složkami, ale také například elitní americkou jednotkou Delta Force. Pozornější divák ji mohl zahlédnout ve filmu Mission: Impossible z roku 1996 a mnoha dalších. Přes své vynikající vlastnosti nebyla v bývalé ČSSR dlouho zařazena služebně, protože v době svého vzniku byla služební ráže zemí Varšavské smlouvy 7,65x25 Br.

Jak funguje verze CZ 75 SP-01 a jak se z ní střílí, můžete vidět tady:

Nízký zdvih a vysoká přesnost

Původní CZ 75 i většina současných pistolí z rodiny CZ 75 mají ocelový rám zbraně. Proto může být pro netrénovaného střelce po chvíli poněkud namáhavá. Na druhou stranu je zpětný ráz zbraně velice příjemný, zbraň dosahuje poměrně nízkého zdvihu a je přesná i při dynamické střelbě.

Ovládání je stejné jako u většiny pistolí. Zbraň je na konci lučíku opatřena tlačítkem vypouštění zásobníku, z levé strany je situována manuální pojistka a záchyt závěru. U dnešních verzí je možnost ovládat zbraň pravou i levou rukou.

Technické údaje CZ 75:

  • ráže 9 mm
  • délka 206 mm
  • délka hlavně 120 mm
  • hmotnost 1 kg
  • kapacita zásobníku 16 nábojů
  • účinný dostřel 200 m

Podle modelu CZ 75 se liší i jejich vybavenost. CZ 75D Compact je zkrácená verze s rámem z lehké slitiny. U modelu CZ 75 Tactical je pojistka nahrazena vypouštěním úderníku. CZ 75 Shadow neobsahuje blokaci zápalníku pro hladší chod spouště a u CZ 75 Phantom bylo ocelové tělo nahrazeno polymerovým rámem. Tato modifikace se stala základem pro aktuální řadu pistolí CZ P 07/09 a P10.

Verze CZ 75 SP-01 je využívaná především pro služební, ale i sportovní, obranné a hobby účely. Oproti původní verzi má velkokapacitní dvouřadý zásobník na 18 nábojů. V kombinaci s drážkami MIL-STD-1913 pro uchycení laserového zaměřovacího systému, gumovými úchytnými panely a černou polykarbonátovou úpravou odolnou vůči korozi, je SP-01 nejnovějším typem pistolí na platformě CZ 75 (SA/DA).

Zdroj: Česká zbrojovka

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom