Podívejte se, jak špičková neprůstřelná vesta zastaví kulku. Je desetkrát pevnější než ocel
S 12 000 vraždami za rok je Kolumbie jednou z nejnebezpečnějších zemí světa. Kvůli kontinuálním válkám mezi drogovými kartely není divu, že právě tady vznikají jedny z nejlepších neprůstřelných obleků na světě.
Ročně se s nějakým druhem násilí setkají téměř tři miliony Kolumbijců – ať už přímo, nebo mají jednoduše strach vyjít ze svých domovů. Přežít v prostředí každodenní kriminality se obyvatelé latinskoamerické země snaží i výběrem vhodného oblečení, ideálně neprůstřelného. Jak můžete vidět v dokumentu Kolumbijská cesta Guye Martina na Prima ZOOM, výrobce ho testuje přímo na zákaznících:
Přečtěte si také: Povraždila až 200 lidí a přeplnila márnice. Kokainovou kmotru si smrt přesto našla
Na těle ani modřina
Klíčovým materiálem je speciální tkanina aramid, která vznikla v USA už v roce 1961 při vývoji lehkých pneumatik. „Vlákna jsou utkaná tak pevně, že mezi nimi téměř nic nepronikne a rozptýlí energii střely po celé ploše této vesty. V poměru k hmotnosti je desetkrát pevnější než ocel,“ vysvětluje Guy Martin.
Důvěru v toto tvrzení britský motocyklový závodník a automechanik prokázal tím, že své zdraví a možná i život svěřil do rukou majitele firmy MC Armor Miguela Caballera a nechal na sebe z bezprostřední blízkosti vystřelit. Nejenže střela tkaninou neprošla, ale na těle nezanechala ani modřinu.
Mohlo by vás také zajímat: Půvabná vražedkyně? Policie zadržela 22letou „Panenku“, měla zabíjet pro drogové kartely
Kromě nepopiratelné účinnosti je výhodou neprůstřelného oblečení i jeho „neviditelnost“. Kolumbijci šijí oblečení tak, že balistická ochrana není na první pohled vidět a nositele neprůstřelného oblečení nijak neomezuje. Na hranaté a bachraté vesty můžete zapomenout. Tenká neprůstřelná tkanina tvoří vnitřní vrstvu stylových mikin, společenských sak nebo dámských kabátků.
Zdroj: Bulletproof Zone, Smithsonian Magazine
Video, které jste mohli minout: Pablo Escobar a jeho vězení La Catedral