Atentát na Heydricha minutu po minutě: Jak přesně probíhala smrtonosná akce odboje?
Atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha je jedním z nejodvážnějších činů československého odboje za 2. světové války. Připomeňte si ho v detailním popisu událostí doslova minutu po minutě.
Středa 27. května 1942 se do historie Československa navždy zapsala jako den, ve kterém parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Událostmi onoho dne se zabývala nejedna publikace, filmy i dokumenty, přesto je stále fascinující minutu po minutě sledovat, co všechno se během teplého jarního dne odehrálo. Co atentátu předcházelo, jak operace Anthropoid začala a jak dopadl závěrečný boj v kostele Cyrila a Metoděje, jsme na stránkách Prima ZOOM rozebírali opakovaně, dnes se proto soustředíme výhradně na dění 27. května od rozbřesku až po samotný útok na Heydrichův vůz a úprk parašutistů do bezpečí.
Krásné slunečné ráno
Pro Gabčíka s Kubišem začal den v 7 hodin ráno, kdy se oba probudili v bytě profesora Ogouna v pražských Dejvicích. Už několik dní zde měli svou základnu, scházeli se s členem domácího odboje Janem Zelenkou a vyráželi na obchůzky po Praze, aby do detailu zmapovali vytipované oblasti útoku na Heydricha a připravili všechny nezbytnosti. Během snídaně opakují profesoru Ogounovi to, co probírali minulý večer – pokud se nevrátí v obvyklou hodinu, nesmí po nich nikdo pátrat.
Patrně rozrušený Ogoun odchází necelých dvacet minut po sedmé hodině do práce a krátce po něm opouští byt i jeho syn Luboš, který má právě dnes skládat maturitní zkoušku. Gabčík s Kubišem však mají svůj plán nalinkovaný do detailu a před odchodem, naplánovaným kvůli odjezdu tramvaje na 7:50, kontrolují zbraně, munici a další výstroj. O čtyři minuty později už čekají na tramvaj a budou vyrážet do Biskupcovy ulice, kde se nachází byt Moravcových, kde si plánují půjčit jízdní kolo.
Čtěte více: Jak nacisté popravovali v Praze a Brně: Nástup Heydricha byl razantní a krutý
V Panenský Břežanech, přibližně 14 kilometrů vzdušnou čarou od místa, kde parašutisté nastupují na tramvaj, se ke snídani pozvolna chystá rodina Reinharda Heydricha – sám blízký přítel Adolfa Hitlera, jeho žena Lina a trojice dětí Silke, Heider a Klaus. Že má tento den obrátit jejich životy vzhůru nohama, netuší nikdo, přesto se osud začíná pozvolna naplňovat, když se Heydrich přibližně o půl deváté rozhodne, že i díky hezkému počasí vyrazí směrem k Pražskému hradu v otevřeném voze. Mezitím si strůjci atentátu půjčují kolo od paní Moravcové a vyrážejí na vytipované místo – křižovatku ulic V Holešovičkách a Zenklova – která už dnes nevypadá tak jako v roce 1942.
Zenklova a V Holešovičkách
Z předchozích pozorování oba parašutisté vědí, že do ostré zatáčky zde musí Heydrichův osobní řidič zpomalit, a právě proto zde hlídkují a čekají, až se protektor objeví v Zenklově ulici. Dvacet minut před desátou hodinou už nicméně začínají být Gabčík s Kubišem nervózní, protože se zdá, že má Heydrich buď zpoždění, nebo znenadání změnil trasu, což by znamenalo další dny příprav a zjišťování, co o změně rozhodlo.
S narůstající nervozitou si ale chtějí být parašutisté jistí, že nic nepodcenili, a proto zůstávají na svých místech a čekají. V 10:35 je jejich čekání konečně odměněno siluetou černočerného Mercedesu s poznávací značkou SS 3, který na sedadle spolujezdce veze nepřítele číslo jedna. Podle předpokladů o minutu později řidič Johannes Klein skutečně přibržďuje, a to je signál pro oba parašutisty.
V 10:37 vyskakuje Gabčík k pravé straně vozidla bez střech a hlaveň svého samopalu Sten namíří na Heydricha. Od svého cíle dělí Gabčíka vzdálenost pouhého 1,5 metru, takže zásah je zaručen, jenže Jozef Gabčík v osudnou chvíli nevystřelí. Nikoliv, neselže jeho odhodlání, nýbrž samopal, kterému se v komoře vzpříčil náboj.
Kubiš nicméně pohotově pochopí celou situaci, vyskakuje z levé strany a vrhá na automobil speciální bombu, jejímž základem je britský protitankový granát vz. 73 Mk. s nárazovým rozněčovačem. Přichází exploze, po které se trhá pravá strana Heydrichova vozu a osudná střepina vniká do těla říšského protektora. Výbuch je tak mohutný, že vysklí okénka projíždějící tramvaje, která v 10:39 zastavuje na místě atentátu a nastává chaos.
Úprk atentátníků a převoz Heydricha do nemocnice
Protektor i řidič se snaží pronásledovat atentátníky, kteří na ně střílejí z ručních zbraní. Když Kubiš probíhá kolem tramvaje, zasáhnou ho střepy do obličeje, na což ale nedbá a snaží se na vypůjčeném kole rychle zmizet z místa činu. Krátce jej pronásleduje také český policista Bedřich Záleský, ovšem záhy si uvědomuje, kdo zřejmě provedl útok – a především na koho – takže zpomaluje a nechává parašutisty utéct. V následujících minutách se snaží Gabčík zbavit pronásledovatele v podobě řidiče Kleina a Kubiš nezvládá svou divokou jízdu Primátorskou ulicí a padá na zem.
Čtěte také: Heydricha 10 měsíců před českým atentátem málem zabili Sověti. Jak se mu podařilo přežít?
Téměř nevidí na pravé oko, které naplňuje krev z rány po zásahu sklem z tramvaje, ale zvedá se a znovu nasedá na kolo. Během jízdy však sráží chodkyni a opět padá z kola, které už nechává na místě a snaží se utéct po svých. Gabčík v tu chvíli zažívá přímý střet s Kleinem, který jej dostihl v krámku řezníka Františka Braunera, a úspěšně řidiče Reinharda Heydricha zasahuje výstřelem své zbraně do nohy. Tím jej konečně setřese a zmizí v uličkách.
Ve stejnou chvíli už ale značně malátný Heydrich za přispění kolemjdoucích nastupuje do dodávky firmy Holan a strážník Michal Lofergyu křičí na opodál stojícího řidiče, aby ihned vyrazil s Heydrichem do nemocnice. V 10:48 tak řidič Šitta startuje svou dodávku a na zmatený dotaz říšského protektora, do jaké nemocnice jedou, hlásí Bulovku. Jízda však netrvá ani dvě minuty, kdy si Heydrich důrazně žádá zastavit a vysvětluje Šittovi, že si potřebuje lehnout.
Přesto přibližně v 11 hodin sám vystupuje u nemocnice z auta, kde se ho ujímá vrátný Pěnkava a vede zraněného protektora do ordinace. První letmé vyšetření nenaznačuje nic vážného, doktor nicméně poukazuje na zakrvácenou ránu na levém boku a žádá Heydricha, aby se svlékl. Krátce poté doktor zjišťuje, že rána je mnohem hlubší a ihned velí, že zraněný musí na operační sál.
Úkryt
Mezitím už Kubiš stihl doběhnout k Novákovým, kteří spolupracují s odbojáři, a Marie Nováková se ihned pouští do ošetřování. Mezitím si vyslechne, co s Gabčíkem právě provedli, když v tu chvíli přichází domů 14letá dcera Jindřiška. Kubiše se nejprve poleká, ale několik minut před 11. hodinou vybíhá z bytu s cílem přivézt zpět kolo, které Kubiš zanechal na ulici. Gabčík v tu chvíli nachází azyl u rodiny Svatošových v Melantrichově ulici a křičí kvůli samopalu, který v kritický okamžik selhal. Umývá se a pravděpodobně netuší, že malá Jindra Nováková už odvádí kolo zpět na dvorek domu, ve kterém žije. Gabčík se sedm minut po 11. hodině obléká a vyráží od Svatošových.
K Heydrichovi v tu chvíli přibíhá doktor Walther Dick, který je vedoucím lékařem chirurgického oddělení a posílá protektora na rentgen. Tam dochází k zjištění, že se v jeho těle nachází kus střepiny, což nevypadá dobře a hlavně se potvrzuje přesvědčení prvního lékaře, že bude nezbytné Heydricha operovat. Ten se ovšem brání, a ačkoliv je Dick sudetským Němcem, Heydrich výslovně žádá, že jej musí operovat „skutečný“ Němec. Tím je profesor Josef Hohlbaum z kliniky na Karlově náměstí, který v 11.17 hod. dostává informaci o Heydrichově zranění a urychleně míří na Bulovku.
Podobně jako Gabčík opustil rodinu Svatošových, také Kubiš už stihl odejít od Novákových a o půl dvanácté přichází do rodiny Jaroslava Piskáčka, dalšího pomocníka a příslušníka Sokola. Urychleně mu vypráví, co se před několika minutami stalo a začíná mu být špatně z utrpěného zranění. Gabčík dochází před polednem k Fafkovým, s jejichž dcerou Relou se před několika dny zasnoubil a předává jí konvalinky, které koupil po odchodu od Svatošových. Nikdo z nich ovšem nemá ponětí, že Heydrich už leží na operačním sále a do zákroku se nepouští profesor Hohlbaum, nýbrž Walther Dick z Bulovky.
Operace bez brýlí
Operaci už nejde odkládat a Hohlbaum nemůže operovat, protože si na Karlově náměstí zapomněl brýle. Jeho řidič se pro ně sice vrátil, ale přiváží je až pět minut po 12. hodině, takže profesor musí doslova naskočit do rozběhnuté a stále komplikovanější operace. Dick totiž zjistil, že rána významně zasahuje do dutiny břišní, takže musí protektora otočit na záda a dostat se k poranění řezem do břišní stěny.
Mohlo by vás zajímat: Ďáblova dílna: Nacisté chtěli zničit Brity paděláním. Celou operaci zhatil Heydrich
Ve stejný čas už předávají informaci o atentátu spojovatelé Adolfu Hitlerovi, který neskrývá svůj vztek a ihned vysílá do Prahy velitele SS a gestapa Heinricha Himmlera. V tu chvíli do nemocnice na Bulovce přijíždí také Karl Hermann Frank a prezident Hácha, kteří zůstávají v nemocnici přeměněné na pevnost střeženou množstvím policistů i vojáků.
Operace trvá necelou hodinu, ale práce obou zkušených lékařů přece jen dopadá dobře a před 13. hodinou už Heydrich leží v jednom z osobních pokojů profesora Dicka. Tím ovšem dění dne nekončí, nýbrž začíná – gestapo totiž v tu chvíli startuje pátrání, vyslýchá svědky a snaží se najít jakoukoliv stopu, která by je přivedla k atentátníkům. O patnáct minut později už ví o útoku na říšského protektora celá Praha a příslušníci gestapa zadržují asi 60 svědků, které vyslýchají na místě činu a později také v Pečkově paláci. O půl druhé odpoledne je Kubišovi u Piskáčka ještě hůř a začíná si uvědomovat, že bude zřejmě potřebovat péči lékaře.
Pátrání začíná
Minuty běží a gestapo dává dohromady popis atentátníků, který je poměrně přesný, ale dá se aplikovat na celou řadu mužů, kteří se pohybovali v místě činu. Proto chodí příslušníci gestapa po Praze, prohledávají byty i domy a vydávají zákaz o překročení hranic města. Vypisují rovněž odměnu 1 milion říšských marek za objasnění atentátu, což jsou peníze, na které si pod tíhou okolností myslí také Karel Čurda, který parašutisty o několik dní později zradí, aniž by však dostal celou odměnu.
Jozef Gabčík mezitím u Fafkových předává zprávu paní Fafkové, aby informovala Jana Zelenku a mohl být aktivován plán přesunu parašutistů do krypty kostela Cyrila a Metoděje, kde se mají po domluvě s kaplanem Petřekem schovávat. Kubiš nicméně skutečně potřebuje lékaře a přes Piskáčka a dalšího přítele odbojářů Antonína Oktábce jednají s lékařem Lyčkou.
Potkávají se až krátce po páté odpolední v továrně na okraji Libně, kde Lyčka Kubiše ošetří a pošle ho se zafačovanou hlavou vyspat k Piskáčkům. Tam se ovšem potkávají s rozrušenými Novákovými, kteří prosí Piskáčka, aby odstranil jízdní kolo, které stále stojí na dvoře, kam ho odvezla dcera Jindřiška. Piskáček pro něj posílá svého syna Miroslava a instruuje ho, aby jej dovezl dalšímu z pomocníků, Jaroslavu Smržovi, kterému kolo ve skutečnosti patří. Situace se konečně trochu uklidňuje, Kubiš dostává u Piskáčků jídlo, Gabčík je u Fafků se svou snoubenkou Relou a Heydrich leží po operaci v nemocnici a vypadá to, že přežije.
Jak ovšem dobře víte, osudná středa pouze odstartovala další důležité momenty, ke kterým patří nejen dopadení atentátníků, ale také odplata v podobě vypálení vesnic Lidice a Ležáky. I kvůli tomu až do dnešních dní přetrvává v části společnosti pocit, že atentát neměl být proveden, což ale vyvažují stejně silné argumenty o národním uvědomění a odvaze postavit se tyranům.
Zdroj: Z. Ležák - Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha