Heydricha 10 měsíců před českým atentátem málem zabili Sověti. Jak se mu podařilo přežít?
Nejvýznamnější akcí československého odboje za druhé světové války byla likvidace zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v rámci operace Anthropoid. Heydrich ale před tím málem sám padl na frontě.
Atentát na Reinharda Heydricha v rámci operace Anthropoid se 27. května 1942 vůbec nemusel uskutečnit. Zastupující říšský protektor se totiž díky své vášni pro bojová letadla několikrát sám ocitl blízko smrti. Zranil se při startu své stíhačky v Norsku, a Rusové ho dokonce nad svým územím sestřelili. Heydrich přežil, ale Hitler mu další bojové lety okamžitě zakázal. Rozhodně nechtěl, aby se architekt holocaustu a druhý nejmocnější muž SS dostal do nepřátelských rukou.
Riskantní bojové nasazení
Je 22. července 1941 a sovětský flak chránící řeku Dněstr si bere na mušku jednoho z Messerschmittů Bf-109E dotírajících na ukrajinské město Jampil. Dělostřelci hlásí zásah, další messerschmitt jde k zemi. V tu chvíli nikdo netuší, že v kokpitu sestřelené stíhačky sedí major Luftwaffe Reinhard Heydrich, budoucí zastupující říšský protektor v protektorátu Čechy a Morava.
Velitel německé stíhací eskadry JG 77 sídlící v tehdy rumunském Bălți (česky Bělce, dnes součást Moldavska), zřejmě v té době prochází očistcem. Jak Berlínu vysvětlí, že jeho prominentní stíhač zmizel nad Sovětským svazem? Heydrich má ale štěstí – sestřelení svého osobního messerschmittu přežije a dva dny se protlouká územím nikoho k německým liniím. Návrat „ztraceného syna“ ovšem vyvolá pěknou vichřici. Hitler zuří a spolu s Heydrichovým přímým nadřízeným šéfem SS Heinrichem Himmlerem s okamžitou platností zakazuje budoucímu protektorovi jakékoliv další bojové lety.
Heydrichův messerschmitt Zdroj: iStock
Za vnitřní bezpečnost třetí říše
Heydrich se k letadlům dostal oklikou přes službu u námořnictva. Jako poručík sloužil na lehkém křižníku Berlin (třída Bremen), ale jeho kariéru narušily ženy. Z důvodu „nečestného jednání“ byl donucen v roce 1931 z námořnictva odejít – slíbil totiž sňatek ženě, kterou přivedl do jiného stavu, ale pak se zasnoubil s jinou.
Plavovlasého poručíka rádi zaměstnali nacisté. Himmler přijal Heydricha do bezpečnostní služby SS a NSDAP známé jako Sicherheitsdienst (SD), rychle ho povyšoval a nakonec z něj udělal svou pravou ruku. V době, kdy ho Sověti sestřelili, velel Heydrich kromě SD i Hlavnímu říšskému bezpečnostnímu úřadu (Reichssicherheitshauptamt, zkráceně RSHA)a také gestapu (Geheime Staatspolizei, tajná státní policie). Byl tak kompletně zodpovědný za vnitřní bezpečnost třetí říše.
Protektor Heydrich Zdroj: Getty Images
Heydrich – nepoučitelný hazardér?
Heydrichova kariéra bojového pilota začala hned 1. září 1939, kdy Hitler zaútočil na Polsko. Heydrich coby pilot doprovázel bombardéry při náletech na historický Lublin ležící ve východním Polsku. Další bojové nasazení přišlo v dubnu 1940 během norské kampaně. Při nepovedeném startu těžkého dvoumotorového stíhače Messerschmitt Bf-110 se Heydrich 13. května 1940 dokonce lehce zranil. Později nicméně absolvoval množství hlídkových letů nad Severním mořem.
Jeden ze zachovalých Me Bf-109E
O Heydrichově pilotním umění a počtu bojových letů se dodnes vedou spory, část jeho bojových záznamů se totiž ztratila. Historici vycházejí z faktu, že Heydrich obdržel železný kříž druhé a poté i první třídy a také byl nositelem stříbrné frontové letecké spony (Frontflugspange), která se obvykle udělovala za 60 bojových letů. Odhaduje se, že v kokpitu stíhačky mohl Heydrich sedět až 90krát. Svými „odskoky“ na frontu chtěl údajně Heydrich dokázat, že není jen úředníkem, ale coby vysoký důstojník a prominent režimu se řídí ideály SS.
Messershmitt Bf-109E dosahoval rychlosti 578 km/h a jeho dolet byl 665 kilometrů. Vyzbrojený byl dvěma kulomety ráže 7,62 mm a dvěma 20mm kanony. Coby prominentní pilot měl Heydrich svůj osobní stroj se speciální imatrikulací.
Měli vteřiny, přesto uspěli. Výsadkáři Jan Kubiš a Josef Gabčík zaútočili před 79 lety na auto s protektorem Reinhardem Heydrichem. Chtěl brutálně zlikvidovat český národ. Brilantní akce výsadku Anthropoid šokovala svět. Patří jim obrovská úcta a poděkování. pic.twitter.com/NKEjYLfguo
— Armáda ČR (@ArmadaCR) May 27, 2021
Anthropoid udeřil už po osmi měsících
Teprve 37letý Heydrich byl 27. září 1941 jmenován zastupujícím říšským protektorem v protektorátu Čechy a Morava. Hned následující den vyhlásil stanné právo, které umožňovalo rozsáhlé represe. Přesně osm měsíců po příjezdu Heydricha do protektorátu na něj českoslovenští výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš spáchali v rámci operace Anthropoid úspěšný atentát.
Heydrich byl věrným vykonavatelem zrůdných rozkazů Adolfa Hitlera a dalších prominentů třetí říše. Vymyslel a zorganizoval systém, který umožňoval masové vyvražďování milionů Židů, válečných zajatců a oponentů režimu. Jeho plány s obyvatelstvem na území protektorátu byly více než jasné. Svůj cíl veřejně oznámil v pražském Černínském paláci už pět dnů po svém jmenování – obyvatele protektorátu chtěl poněmčit, vystěhovat na východ anebo fyzicky zlikvidovat.