29. března 2023 10:25

Největší žralok všech dob byl ještě větší, než se myslelo. Vládl oceánům 13 milionů let

Vědci porovnali nalezené zuby, obratle a exkrementy megalodona s pěti druhy dosud žijících žraloků a došli k impozantním rozměrům.

Nemusíte ani znát film MEG: Monstrum z hlubin s Jasonem Stathamem, abyste vytušili, že největší známý žralok všech dob, vymřelý Otodus megalodon, byl opravdu velký. Stačí se podívat na jeho fosilizované zuby, které samy o sobě měří 18 centimetrů.

Právě od nalezených zubů a jejich porovnání s velkým bílým žralokem (Carcharodon carcharias) se až dosud odvozovala velikost megalodona. Jenže velký bílý žralok zřejmě není zase tak blízkým příbuzným megalodona, jak se zdálo.

Čtěte také: Na žraloky zaútočil nečekaný predátor. Hrozí vážné dopady na potravní řetězec

Vědci proto ve své studii přišli s propočtem velikosti a tělesných proporcí tohoto „superžraloka“ založeném na porovnání s celkem pěti žijícími druhy žraloků – kromě už známého velkého bílého žraloka jsou to žralok mako (Isurus oxyrinchus), žralok východní (Isurus pasus), žralok tichooceánský (Lamna ditropis) a žralok sleďový (Lamna nasu).

Opravdový megalodon

A výsledek? Megalodon se podle této studie mnohem víc než velkému bílému žralokovi podobal žralokovi mako. Ten je mimochodem nejrychlejším žralokem světa schopným vyvinout rychlost až 70 km/h. Jestliže ale mako průměrně dorůstá délky 3,2–3,8 m, byl megalodon opravdovým gigantem dosahujícím 16 metrů na délku.

Výsledky své práce vědci shrnuli do následujícího schématu. Vysvětlení zkratek a další popis najdete v příloze odborné studie.

Při této délce měřila megalodonova hlava 4,7 metru, hřbetní ploutev byla 1,6 metru vysoká a 2 metry široká a ocasní ploutev trčela do výšky úctyhodných 3,85 metru. Monstrum, které ovládalo oceány po dlouhých 13 milionů let, vymřelo před 3,6 miliony let. Jeho chrupavčité tělo se bohužel nikde nedochovalo.

Zdroj: Nature

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom