Na žraloky zaútočil nečekaný predátor. Hrozí vážné dopady na potravní řetězec
Novozélandští vědci přišli s nečekaným zjištěním. Na žraloky si u ostrovní země dovolil zaútočit agresivní predátor, který připlul z Antarktidy.
Žralok sice v moři platí za obávaného predátora, neznamená to však, že by si na něj nikdo netroufl. Důkazem jsou případy z Nového Zélandu, kde na žraloky útočí tuleni leopardí (Hydrurga leptonyx). Ti patří mezi známé predátory, kteří si dovolí například na tučňáky. Dosud se ale nevědělo, že loví i žraloky. Objev novozélandských vědců byl tudíž docela velkým překvapením.
Nešlo o žraločí mršiny
Vědci ke zjištění dospěli díky jizvám na tuleních tělech, které signalizovaly boj se žraloky a nikoli jen pojídání jejich mršin. K potvrzení zajímavé potravy na tulením jídelníčku přispěly i zbytky trusu, které byly podrobeny zkoumání. „Byli jsme ohromeni, když jsme zjistili, že žraloci jsou na jejich jídelníčku,“ uvedla Krista van der Lindeová z novozélandské organizace leopardseals.org, která studii vedla.
Není si však jistá, proč se tato zvířata zaměřují právě na žraloky, jejich lov je totiž riskantní. „Na žralocích může být něco nutričně výživného, co je činí žádoucími, mohou být něco jako pochoutka,“ domnívá se van der Lindeová.
Žralok jako nová položka jídelníčku?
Tuleni leopardí k Novému Zélandu připluli z Antarktidy a jejich počty se významně navyšují. Vědci se tudíž snaží zjistit, zda se jedná o nový jev, nebo jestli častější hlášení o výskytu těchto zvířat vzbuzují jen iluzi o jejich větším množství. Van der Lindeová rovněž bádá, zda tuleně žene k Novému Zélandu větší pestrost dostupné stravy a jestli klimatické změny nenarušují zdroje potravy dále na jih od ostrovní země. Badatelé se snaží rozklíčovat i to, zda tuleni leopardí zařadili žraločí maso do svého denního menu již dříve, anebo se jedná o proteinovou novinku.
„Zatím to tak trochu naznačuje, že tuleni leopardí jsou oportunističtí predátoři, kteří přicházejí na Nový Zéland a hodují na všem, co jim přijde pod čelist,“ domnívá se vědkyně, podle níž je velmi vzácné vidět, jak se dravci živí jinými predátory. Tento jev by mohl mít časem vliv na potravní řetězec. „Pokud se bude počet tuleňů leopardích nadále zvyšovat a to pak ovlivní populaci žraloků, tak opravdu nevíme, jaký to bude mít dopad,“ uvedla.
Zdroj: leopardseals.org