Žralok tygří je dokonalý zabiják a sežere cokoliv. Podívejte se, jak trhá kořist na kusy
Žraloci měli na pilování své lovecké techniky desítky milionů let – a žralok tygří ji přivedl k dokonalosti.
Z více než 500 druhů žraloků prolije nejvíc krve takzvaná velká trojka, tedy velký bílý žralok, žralok tygří a žralok bělavý. Všichni tři loví podél dlouhého pobřeží Afriky, a i když na člověka primárně neútočí, mají na 374 případech hlášených z Afriky lví podíl.
Žralok tygří s oblibou loví na mělčinách Zdroj: Getty Images
Žralok tygří zachytí sebemenší množství krve Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Žralok tygří má 48 zubů Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Než žralok tygří zaútočí, chvíli kolem kořisti krouží Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Žraloci tygří mají na svědomí 19 fatálních útoků na člověka Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Mořská popelnice
Žralok tygří (Galeocerdo cuvier) dostal své jméno podle typického pruhování. Dorůstá délky až 5,5 metru a vážit může skoro tunu. Mezi žraloky je zřejmě nejméně vybíravým predátorem. Nepohrdne většinou druhů ryb, jinými žraloky, rejnoky, ptáky, hlavonožci, korýši, medúzami, plazy, ploutvonožci a kytovci včetně velryb. Jak můžeme vidět v dokumentu Největší zabijáci Afriky ve čtvrtek večer na Prima ZOOM, s chutí se vrhne i na mrtvé živočichy, například želvy. Spolyká ale i kanystry, plechovky, kusy plastů, dřevo nebo třeba automobilové značky. Z toho důvodu se mu přezdívá mořská popelnice.
Více k tématu: Žralok tygří sežere naprosto cokoliv. Ve videu útočí i na keporkaka
Dvě kosatky zákeřně vyvražďují bílé žraloky. Hrozí kolaps ekosystému
18. července 2022
Žralok tygří má kompletní výbavu zabijáka. Jeho velké oči rychle přivyknou přítmí, takže snáze spatří potenciální kořist. Má také vynikající čich, díky němuž zaregistruje i miniaturní množství krve ve vodě, a využívá i detekci elektrických impulzů – jeho zvláštní orgán v rypci zvaný Lorenziniho ampule zachytí pouhou milióntinu voltu a neunikne mu ani tlukot vašeho srdce. Široká čelist dokáže vyvinout tlak tři tuny na centimetr čtvereční a v tlamě má 48 zalomených zubů s pilovitým okrajem dokonale uzpůsobených k rozřezání a roztrhání kořisti včetně tvrdých krunýřů želv. Než zaútočí, nějakou chvíli kolem kořisti krouží.
Mohlo by vás zajímat: Dechberoucí záběry: Žraloci pluli těsně kolem potápěčů. Ti se spasili na poslední chvíli
Podle statistik International Shark Attack File má žralok tygří na svědomí nejméně 19 % všech fatálních útoků na člověka, nebezpečnější je už jen velký bílý žralok. S oblibou loví na mělčinách hlubokých 2,5-12 metrů a číhá v ústí řek, lagunách a přístavech. Pokud se v loveckém revíru žraloka tygřího ocitnou suchozemští živočichové, neváhá vrhnout se i na ně. V žaludku ulovených žraloků tak byly objeveny pozůstatky koní, ovcí, koz, psů, koček nebo třeba netopýrů.
ZDROJ: National Geographic