20. února 2023 06:00
Nikola Zatloukalová

Největší města na světě: Ultimátní přehled gigantických metropolí a budoucího vývoje

Ačkoliv v roce 1700 byl největším městem světa Istanbul a hned za ním následovalo Tokio s Pekingem a Londýnem, vlivem nejrůznějších událostí se za několik set let umístění značně změnila. Zatímco Tokio se stále drží v žebříčku nahoře, Londýn byl nahrazen třeba New Yorkem. Která města jsou na světě největší?

Průmyslová revoluce, druhá světová válka, ale také padesátá léta v Japonsku měla velký vliv na to, která města budou patřit mezi největší na světě. Obecně lze říct, že čím více obyvatel ve městě žije, tím větším se stane právě i dané město.

Největší města světa podle rozlohy

MĚSTO STÁT POČET OBYVATEL (2022)
Tokio Japonsko 37 435 191
Dillí Indie 29 399 141
Šanghaj Čína 26 317 104
Sao Paulo Brazílie 21 846 507
Mexico City Mexiko 21 671 908
Káhira Egypt 20 484 965
Dháka Bangladéš 20 283 552
Bombaj Indie 20 185 064
Peking Čína 20 035 455
Ósaka Japonsko 19 289 029

Která největší a nejlidnatější města světa by neměla uniknout vaší pozornosti?

Tokio – Japonsko

Japonské hlavní město Tokio se nachází na ostrově Honšú a žije v něm bezmála 38 milionů obyvatel. Jejich počet se však každým dnem zvyšuje. Jde o barevné město, které nikdy nespí. Pokud se vydáte do Tokia, neměla by vaší pozornosti uniknout nejvyšší budova města Tokio Skytree Tower, dále pak Tsukji (největší rybí trh světa), ale i některý z typických japonských chrámů.

Pokud chcete zažít něco netradičního, měli byste se ubytovat v některém z kapslových hotelů. Jde o malé kóje, které jsou půl metru vysoké a najdete v nich matraci, televizi, budík či klimatizaci. Samozřejmě se můžete ubytovat i v některém z luxusnějších hotelů.

Šanghaj – Čína

Mezi další největší a nejlidnatější města světa patří Šanghaj se svými 27 miliony obyvatel. Pokud si Šanghaj představujete jako tradiční město plné památek, budete lehce zklamaní. Jde o město plné moderních mrakodrapů. Nedaleko města se nachází okruh Formule 1.

Dillí – Indie

Dalším největším městem světa je indické Dillí, jehož součástí je také Nové Dillí. Tato metropole patří k turisticky velmi oblíbeným místům. Minimálně kvůli tomu, že zde najdete více než 170 památek. Mezi nimi hrobky, pevnosti, chrámy a mešity. Najdete zde také tři stavby zapsané na seznamu UNESCO – Kutub Minar, Červenou pevnost a Humájúnovu hrobku.

Mexico City – Mexiko

V hlavním mexickém městě žije zhruba 21 milionů obyvatel. Říká se, že bylo vybudováno už v roce 1325 Aztéky. Je to turisticky velmi navštěvované město, kam můžete vyrazit kdykoliv během roku. Najdete zde spousty památek i chrámů. V seznamu UNESCO je zapsáno historické centrum města, které bylo postaveno na aztéckém sídlišti. Najdete zde budovy převážně z koloniální éry.

Sao Paulo – Brazílie

Sao Paulo najdete na jihovýchodě Brazílie, žije v něm téměř 22 milionů obyvatel. Vaší pozornosti by neměla uniknout jedna z největších ulic mrakodrapů na světě – Avenida Paulista. Kromě toho si zde můžete užít noční život v jednom z mnoha klubů, najíst se ve skvělé restauraci a navštívit dechberoucí památky. Navštívit byste měli Museu de arte Sao Paulo – nachází se zde obrovská sbírka uměleckých děl od světových malířů, jako jsou Rembrandt nebo Rubens.

Káhira – Egypt

Egyptská Káhira je domovem 20 milionů obyvatel, současně se jedná o hlavní město Egypta. Pokud se vydáte na dovolenou do Egypta, jde o jedno z nejdostupnějších měst pro turisty. Podívat se můžete třeba na nejslavnější káhirskou mešitu založenou v roce 970 a univerzitu al-Azhar, ale i do Egyptského muzea či Koptského města.

Dháka – Bangladéš

Dháka patří k největším městům světa, turisté ji však příliš nevyhledávají. Může za to nejen její chaotičnost, ale také nedostatek památek. Na první pohled na vás může Bangladéš působit dost chaoticky a komplikovaně. Pokud ale na místě strávíte více času, pronikne vám pod kůži. Nedostatek památek v tomto městě vynahradí spousta uliček, jimiž je protkané staré město.

Právě zde najdete kulturní poklady, ale také botanickou zahradu Lalbagh. Na rozdíl od chaosu města jde o místo plné klidu a pohody.

Bombaj – Indie

Bombaj je hlavním městem indického státu Maháráštra a žije zde přes 20 milionů obyvatel. Na návštěvu tohoto města byste se měli dobře připravit – pro turisty se může jednat o jedno velké bludiště. Bombaj je sídlem indického filmového a televizního průmyslu: Bolywoodu. Najdete zde také druhý největší asijský slum – Dharavi s jedním milionem obyvatel. Většina muzeí a galerií se nachází ve čtvrti Coloba. Vaší pozornosti by neměl uniknout jeskynní chrámový komplex Kanheri.

Peking – Čína

Peking je hlavním městem Čínské lidové republiky, se svými 20 miliony obyvatel patří také k největším hlavním městům světa. Najdete zde spoustu historických míst, kam patří například Zakázané město, památník Lidových hrdinů, ale i Síň Nejvyšší harmonie. Jde o správní a kulturní centrum celé Číny.

Ósaka – Japonsko

Ósaka je místem, kde si každý najde to své. Nachází se zde jak moderní architektura, tak i spousta historie a umění. S dětmi se můžete vydat pozorovat mořské živočichy do nejlepšího akvária v zemi, adrenalin si můžete užít v zábavním parku na horské dráze. Mlsné jazýčky si zase užijí vyhlášené kulinářské centrum. Mladí pak bohatý noční život.

Největší město světa 2022

Tokio se svými více než 37 miliony obyvatel je už několik let největším městem světa. Jeho vznik se datuje do roku 1868. Stojí na místě rybářské vesnice Edo z 15. století. V průběhu času se stalo sídlem některých japonských vládců, postupně se rozvíjelo a rostlo. Většina původního města byla zničena zemětřesením ve 20. století – později také bombardováním za druhé světové války.

ZAJÍMAVOST: Tokio v roce 2021 hostilo 32. ročník Letních olympijských her. Ty se v tomto městě konaly již podruhé v historii. Poprvé to bylo v roce 1964.

Zdroj: RD.com

Sledujte seriál Tatra kolem světa právě teď:

Nikola Zatloukalová

Populární filmy na Prima Zoom