27. července 2022 06:00

Nejdelší mrakodrap světa dosáhne 120 kilometrů. Podívejte se, jak bude vypadat

Mrakodrap The Line je součástí připravovaného ekologického města Neom a bude stát neuvěřitelné množství peněz. Je přitom jen jedním z několika neobvyklých projektů, které by měly vzniknout.

Většina z nás si pod pojmem mrakodrap představí budovu, která je závratně vysoká. The Line neboli Čára nebo Linie, jak se připravovanému projektu říká, do výšky také není žádný drobek. Měl by měřit 488 metrů, což je ještě o cca 40 metrů víc než slavná Empire State Building, a široký má být zhruba 200 metrů. To, čím si získá proslulost, bude nicméně neuvěřitelná délka: 120 kilometrů.

Ekologické město budoucnosti

Dvě paralelní budovy zvenčí opatřené zrcadlovým povrchem přetnou saúdskoarabskou poušť od břehů Rudého moře až k horám. Počítá se, že budou naprosto ekologické, plné vertikálních zahrad a dokonce i farem, a měly by je mezi sebou spojovat četné chodníky, lávky a mostky. Pod nimi má jezdit rychlovlak, což údajně umožní obyvatelům z jednoho konce na druhý cestovat během 20 minut. Kromě přístavu se v objektu bude ve výšce 305 metrů nad zemí nacházet velký stadion a domov by tam nakonec mohlo najít pět milionů lidí.

Projekt by měl stát neuvěřitelný bilion dolarů – to je milion milionů, tedy dvanáct nul za jedničkou. A přitom je jen jednou součástí „města budoucnosti“, jehož vznik v Saúdské Arábii oznámil princ Mohammed bin Salman a které má obsahovat i horské město Trojena a industriální oblast na vodě Oxagon.

Neom se má rozkládat na ploše velké zhruba jako polovina Slovenska a jeho cíl je snížit závislost země na ropě. V The Line dokonce nebudou ani ulice, natož auta. Otázkou jen zůstává, kdy ho dokončí. Má se totiž stavět po částech, jež se budou pomalu spojovat; takže ačkoli fungovat by Neom zčásti měl už v roce 2030, zcela dokončit The Line by mohlo trvat i 50 let. Otázkou navíc zůstává, jestli se ambiciózní projekt vůbec podaří ufinancovat.

Zdroj: NEOM

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom