Moskevské metro je úchvatnou uměleckou galerií. Jeho vznik je spojen s lidským utrpením
Poklady Evropy 2 - metro v Moskvě
Zatímco Praha má tři linky metra, Moskva jich má patnáct. A stojí za to je vidět.
Navštívíte-li Moskvu, jako jeden z turistických cílů si zadejte navštívit tamní metro, které je svou monumentálností fascinující mnohdy stejně jako kdejaké muzeum.
Druhé nejvytíženější metro světa
Moskevské metro přepraví ročně 2,5 miliardy lidí a za Tokiem je druhým nejvytíženějším. Otevřené bylo roku 1932 a budovalo se i za války, kdy sloužilo jako protiletadlový kryt. Stalin se tehdy rozhodl, že moskevské metro se stane výkladní skříní Sovětského svazu a každý turista, který ho navštíví, musí zůstat stát v úžasu a obdivovat „sílu socialistického pracujícího“. Podzemka se posléze skutečně stala nejen chloubou města, ale i celé země, jak ostatně ukazuje i dokumentární série Poklady Evropy na Prima ZOOM.
Moskva metro Zdroj: Getty Images / iStock
Pompéznost na každém kroku
Metro nemělo sloužit jen jako pouhopouhý nástroj dopravy z místa A do místa B. V jedné ze stanic byla dokonce pobočka Treťjakovské galerie. Stanici Krasnyje Vorota zdobily obrazy s vojenskou tematikou a stanice Kurskaja sloužila zase jako knihovna.
Výstavbu metra dostal na starosti jeden z nejbližších Stalinových spolupracovníků Lazar Kaganovič, člen nejvyššího politbyra. Věděl, že Stalinova přání musí být bez odkladu splněna, a tak při výstavbě používal odměny i tresty, stejně jako nadšené brigádníky a vězně odsouzené k nuceným pracím.