Starodávné město leží 600 metrů pod hladinou moře. Stáří se odhaduje na 50 000 let
Vetřelci dávnověku XII 27 - Města pod mořem
Objev na Kubě je jedním z mnoha, kterými se zabývají archeologové a geologové. Mořské dno může podle řady teorií skrývat tajemství lidské existence.
Téma existence prastarých vyspělých civilizací je atraktivním motivem v populární kultuře i v mnoha konspiračních teoriích. Podle těch nejrozšířenějších dané civilizace existovaly před desítkami tisíc let a postupně zmizely pod zemským povrchem. I když míváme tendenci tuto myšlenku zaškatulkovat jako nepodloženou teorii, občas se objeví něco, co touto škatulkou trochu zatřese.
Nečekaný nález
Jedním z takových objevů je nález kanadské vědecké expedice, která v roce 2001 u Pinar del Río na Kubě prováděla focení pyramidových útvarů pod mořem. Během výzkumu expedice odhalila něco víc. Jak můžete vidět v dokumentu Vetřelci dávnověku, který Prima ZOOM vysílá každý pátek večer, v hloubce 600 metrů se nacházely zajímavé formace. Na ploše 2 km² se rozkládají pozůstatky města. Podle archeologů a geologů může být město staré 50 000 let, protože zhruba v této době mohla být mořská hladina až tak nízko.
Atlantida Zdroj: Warner Bros.
Další města pod mořem
Podobných nálezů je po světě víc. Jedním z nich je struktura u pobřeží ostrova Jonaguni, jenž bývá spojován se ztraceným kontinentem Mu. Podobné útvary byly nalezeny také v jezeře Titicaca. A poblíž Indie byly nalezeny pozůstatky města Dwarka, jež je podle pověstí rodným městem boha Krišny.
Jen ve Středozemním moři najdeme kolem 200 zatopených měst. Ta mohou dokazovat existenci starodávných civilizací, jež zmizely v hlubinách planety po pohybu tektonických desek. Bohužel nám neprostupná mořská hloubka zatím nedovolí města prozkoumat bedlivěji, stále tedy existuje šance, že některé z útvarů jsou přírodního původu. Teorie ztracených civilizací tak stále zůstává teorií.
Zdroj: Wikipedie