30. ledna 2023 11:15

Gándhího vrah třikrát selhal a uchýlil se k podlému řešení. Indická ikona přesto vyhrála

Atentátník a hinduistický radikál Nathuram Gódsé se Gándhího pokusil zabít celkem čtyřikrát. Svým činem paradoxně ještě pomohl zpropagovat filozofii a myšlenky, které tento politický a duchovní vůdce prosazoval.

Mahátma znamená „velký duch“, a ačkoli má mnoho lidí za to, že jde o křestní jméno slavného indického bojovníka za nezávislost a duchovního vůdce, Gándhí se ve skutečnosti jmenoval Móhandás Karamčand a titul Mahátma získal až díky svému boji za práva indické menšiny v Africe roku 1915. Indové mu říkají láskyplně bápú, tatíček, a v den jeho narozenin, 2. října, slaví. I OSN tento den uznává jako Mezinárodní den nenásilí.

Jeho filozofie nenásilných protestů, satjághara, inspirovala mnoho dalších bojovníků za lidská práva (například Martina Luthera Kinga) a přinesla mu pět nominací na Nobelovu cenu míru.

Bohužel poté, co si Indie konečně na Britech vybojovala nezávislost, nebylo zdaleka všechno krásné a zalité sluncem. Naopak. Rozdělení země podle náboženského klíče na Pákistán a Hindustán, se kterým od začátku nesouhlasil, vyústilo ve válku a mezi hinduisty a muslimy se rozpoutaly krvavé boje. Gándhí považoval za svou povinnost zasáhnout i v tomto případě.

Opět držel hladovku, dokud se obě země nedohodnou, a jeho vliv nakonec dohnal indickou vládu k tomu, aby ctila dohody a Pákistánu poslala peníze, které slíbila výměnou za ztrátu území. To ale zvedlo ze židle hinduistické radikály. Vnímali to jako obrovskou zradu. A i když Gándhí odmítal násilí, neznamenalo to, že se sám nemůže obětí násilí stát.

Neodbytný vrah

Během jeho dlouhého života se Gándhího snažili různí lidé zavraždit celkem šestkrát. Pětkrát se to nepovedlo a v celkem třech z těchto marných pokusů figuroval stejný muž, hinduistický radikál Nathuram Gódsé. Naplánovanou vraždu se mu napočtvrté povedlo dokonat.

30. ledna 1948 se hladovkami zesláblý, 78letý Gándhí podpíraný svými praneteřemi belhal v Novém Dillí na večerní modlitbu. Okolo něj se shromáždil obrovský dav a před váženým starcem se uctivě rozestupoval. Najednou z něj ale vyskočil mladý muž - Gódsé. Nikdo proti němu nezasáhl, protože udělal gesto, jako by se chtěl Gándhímu poklonit… vtom ale z kabátu vyndal pistoli a třikrát na něj vystřelil. Gándhí se sesunul k zemi. Téměř okamžitě zemřel.

Nenásilí

Gódsé se ani nepokoušel utéct. Policie ho zatkla a soud ho v listopadu 1949 odsoudil i s jedním jeho komplicem k trestu smrti. O týden později je oběsili. Jeho čin se ale totálně minul účinkem, protože vražda Gándhího v tamní společnosti ještě hlouběji zakotvila hodnoty, které hlásal. Ano, hinduističtí radikálové sice Gándhího smrt oslavovali v ulicích, během pohřbu ale v osm kilometrů dlouhém, téměř milionovém průvodu za květinami posypaným mrtvým tělem vedle sebe kráčeli hinduisté vedle muslimů.

Zdroj: History.com

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom