29. ledna 2023 06:00

Největší americký podvod? Jak skoro 1 000 potvrzených lží rozpoutalo krvavou válku

„Dnes žádný stát nemůže tvrdit, že se Irák odzbrojil. A on se neodzbrojí, dokud bude u moci Saddám Husajn,“ prohlásil prezident George W. Bush v předvečer invaze amerických a britských jednotek do Iráku 20. března 2003. Pojmenoval tak situaci, do níž se kvůli manipulaci veřejného mínění americká administrativa dostala 12 let po první válce v Zálivu.

První válku proti Iráku, který v létě 1990 napadl a obsadil sousední Kuvajt, vedl Bushův otec George H. W. Bush. Americké síly se v únoru 1991 spokojily s vyhnáním Iráčanů z ropného emirátu demonstrativním rozmetáním několika jednotek vychvalované Saddámovy Republikánské gardy. Právě tady, během operace Pouštní bouře, se americké tanky M1 Abrams poprvé utkaly se sovětskými T-72.

Cesta ke druhému útoku na Irák se otevřela po 11. září 2001, kdy teroristé z Al-Káidy napadli unesenými letadly New York a Washington. Irák se brzy poté stal terčem obvinění, podle nichž měl režim Saddáma Husajna vlastnit zbraně hromadného ničení včetně jaderných, chemických i biologických a navíc podporovat Al-Káidu. „Nevíme, zda Irák má nebo nemá jaderné zbraně,“ prohlásil prezident George W. Bush v prosinci 2002, přestože žádné přímé důkazy neexistovaly.

Stovky lživých prohlášení

Pozdější vyšetřování přitom prokázala, že Irák žádné zbraně hromadného ničení nevlastnil ani neměl smysluplné vazby na Al-Káidu. K tomuto závěru došlo několik dvoustranných vyšetřovacích komisí včetně Senátního užšího výboru pro zpravodajství (2004 a 2006), Komise 9/11 a nadnárodní skupiny Iraq Survey Group, jejíž přes 1 000 stran čítající Duelferova zpráva prokázala, že Saddám Husajn ukončil irácký jaderný program v roce 1991 a na jeho obnovení vynaložil jen malé úsilí.

Představitelé Bushovy vlády přitom před útokem na Irák tato lživá tvrzení ve svých vystoupeních neustále opakovali. Investigativní server The Center for Public Integrity prošel 380 000 slov všech veřejných prohlášení pronesených zástupci Bushovy administrativy, v nichž se zmiňovalo držení zbraní hromadného ničení a propojení Iráku a Al-Káidy, a došel k závěru, že aby ospravedlnili útok na Irák, uchýlili se prezident a sedm dalších vysokých představitelů vlády USA k nejméně 935 nepravdivým tvrzením.

Sám prezident Bush mluvil nepravdivě o zbraních hromadného ničení v Iráku celkem 232krát, o vazbách Iráku na Al-Káidu pak 28krát. Tehdejší ministr zahraničí Colin Powell se k těmto lžím uchýlil v případě zbraní hromadného ničení 244krát a u napojení na Al-Káidu desetkrát.

Válka skončila až v roce 2011

Druhá válka v Zálivu začala 20. března 2003 útokem na Irák. Koalice států v čele s USA a Británií tentokrát dobyla většinu území země včetně metropole Bagdádu a svrhla režim Saddáma Husajna. Během invaze bylo zabito až 45 000 iráckých vojáků, v následném asymetrickém konfliktu pak do roku 2011 zemřelo kolem 100 000 civilistů. Koaliční ztráty oficiálně dosáhly 4 735 zabitých a více než 66 000 zraněných vojáků, z drtivé většiny Američanů.

ZDROJ: The Center for Public Integrity

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom