Zlomová bitva o Británii: Letci RAF agresivně zabránili invazi a rozčílili Hitlera
Bitva o Británii: 3 dny k záchraně 3 – obrana Londýna
Hitler se domníval, že dokáže v bitvě o Británii snadno zvítězit. Houževnatost letců RAF se však ukázala silným trumfem na straně Velké Británie. Tuhý odpor přiváděl Němce k zoufalství a vše vygradovalo v neděli 15. září 1940.
Po průzkumných letech na konci června 1940 se Němci konečně odvážili přeletět kanál La Manche a zaútočit na Velkou Británii. Domnívali se, že Britové nebudou klást velký odpor a po náletech na přístavy a pobřežní letiště budou schopní vzít útokem Londýn, který zdecimují masivním bombardováním. Jenže Royal Air Force se nehodlala vzdát bez boje a postavila se na odpor.
Pomalý postup
Ještě měsíc po zahájení hlavní fáze bitvy se Luftwaffe nedostala prakticky nikam, kam se dostat chtěla. Vše vygradovalo 15. září 1940, když se odvážila k útoku, při kterém mělo na Brity spadnout 120 tun německých výbušnin. Jenže Němci britské letectvo opět podcenili a záhy zjistili, že tamní perutě rozhodně nejsou v troskách. Na nebi se tak střetlo na 1 500 letadel, přičemž piloti RAF ve svých Hurricanech a Spitfirech prováděli agresivní obranné nálety, které německé piloty bombardérů dokázaly uvést ve zmatek. Plánované shozy výbušnin tak nemířily na dané cíle, ale byly prakticky vysypány, kdekoli to bylo možné.
Bitva o Británii ve filmu z roku 1969 Zdroj: United Artists
Jak ukazuje dokument Bitva o Británii: 3 dny k záchraně, který vysílá Prima ZOOM ve čtvrtek ve 21:05, britským pilotům se dařilo rozbíjet formace soupeře a nic na tom nezměnila ani účast německého esa Adolfa Gallanda, který si památného dne připsal již svůj 33. sestřel. Efektivita RAF byla natolik vysoká, že se 50 bombardérů rozhodlo v odpoledních hodinách obrátit zpět k Francii a v 15:45 definitivně zmizel poslední stroj z radarů. RAF utrpěla ztrátu 26 strojů, nebylo to však nic proti 56 strojům Luftwaffe, což byla největší denní ztráta za celou bitvu o Británii. Není divu, že v Berlíně bili na poplach a Hitler zuřil.
Konec nadějí na invazi
Německo sice neopustilo svou taktiku masivního bombardování, porážka však silně pocuchala jeho strategii na invazi do Velké Británie, která měla proběhnout jako operace Seelöwe a na niž nikdy nedošlo. Němci pokračovali v bombardování britských měst (drtivé útoky zasáhly Liverpool, Londýn, Birmingham či Coventry), intenzita však byla čím dál nižší. Posledním velkým útokem byl 10. května 1941 nálet na Londýn.
Zdroj: Encyclopedia Britannica