Špendlíky Madeleine Albrightové: Unikátní diplomacií plísnila hlavně Rusko a Irák
Havel chtěl dostat Albrightovou na Hrad, spolu s Obamou jí dali nejvyšší vyznamenání.
Nejen díky své češtině, z jejíž kvality měla neopodstatněné obavy, byla Madeleine Albrightová nejvýše postavenou Češkou v historii. Její rodiče z rodného Československa emigrovali v roce 1948 a usadili se v americkém Coloradu, Albrightová se ale s bývalou vlastí snažila udržovat kontakt. Přes budoucího polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera se Albrightová, která se v roce 1937 narodila v Praze na Smíchově do židovské rodiny Körbelových, už v 80. letech seznámila s dramatikem a disidentem Václavem Havlem.
Albright and my second favorite historical figure, her great friend, Vaclav Havel.
— Dan King (@Kinger_DC) March 23, 2022
RIP. https://t.co/MgaGMqMC8l pic.twitter.com/gEQPgOfgO8
Madelaine na Hrad?
Když v lednu 2001 Albrightová končila ve funkci vůbec první ženy-ministryně zahraničních věcí ve vládě prezidenta Billa Clintona, uvažovala, co dál. Nabízela se kandidatura na první prezidentku USA, tento plán ale ztroskotal už v zárodku na československém původu Albrightové. Toho si pohotově všiml Václav Havel a napůl žertem navrhl slavné Čechoameričance, aby se pustila do boje o Pražský hrad, až ho on sám opustí. Jako dramatikovi se Havlovi taková zápletka musela líbit. On sám byl na Hradě do února 2003, kdy jej vystřídal Václav Klaus zvolený ještě poslanci Parlamentu ČR.
Václav Havel si rad i společnosti Madeleine Albrightové mimořádně cenil a už v roce 1997 ji poctil nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem Bílého lva. O dva roky později přišlo i díky úsilí české rodačky zásadní politické rozhodnutí, když spolu s Polskem a Maďarskem vstoupila Česká republika do NATO. Stojí za to připomenout, že v roce 2012 jí tehdejší prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, která je spolu se Zlatou medailí Kongresu nejvyšším civilním vyznamenáním v USA.
Madeleine Albright, the first woman to serve as Secretary of State, has died.
— TIME (@TIME) March 23, 2022
In a 2020 tribute for TIME’s 100 Women of the Year project, @Philip_Elliott described her legacy https://t.co/Mn30LOATC6 pic.twitter.com/eitOj5bxWu
Mistryně špendlíkové diplomacie
Navenek Madeleine Albrightovou už z dálky charakterizovaly výrazné zapichovací šperky, tedy „špendlíky“, které nosila na svých šatech. Jejich sbírka už v roce 2010 přesáhla 300 kusů a našly se mezi nimi tematické kousky charakterizující příležitost nebo náladu, při níž Albrightová šperk nosila. „V dobrých dnech jsem nosila květiny, motýly nebo balónky a ve špatných dnech všechny druhy brouků a masožravých zvířat. Byl to pro mne další způsob vyjádření toho, co říkám, vizuální způsob, jak předat zprávu,“ komentovala svou taktiku Albrightová pro časopis Smithsonian Magazine.
Vale, she has left us.
— Gary Buckley™ (@myrddenbuckley) March 23, 2022
Madeleine Albright is the first woman to have served as U.S. secretary of state. While in this role, she utilised an unconventional and effective tool for diplomacy on America’s behalf: pins worn on her suit lapels. pic.twitter.com/YynMXdWeku
Například poté, co jako velvyslankyně Spojených států při OSN (a tedy jediná žena v Radě bezpečnosti) v roce 1991 vystoupila s projevem požadujícím zavedení sankcí proti Iráku, blyštil se jí na šatech had. Už jako ministryně zahraničí pak „oblékla“ Albrightová během vyjednávání s Rusy o smlouvě o protiraketové obraně špendlík se šípem, který vypadal jako raketa. „To, co máte na sobě, je jedna z vašich protiraketových střel?“ reagoval ruský ministr zahraničí. „Ano, děláme je velmi malé, měli bychom se domluvit,“ odpověděla pohotově Albrightová, která dokonce o svých brožích napsala knihu Read My Pins.
Když pak ochranka odhalila ruskou „štěnici“ v zasedačce blízko její kanceláře přímo v budově amerického ministerstva zahraničí, vzala si na nejbližší setkání s ruskou delegací brož s velkým broukem…
Madaleine Albrightová zemřela 23. března 2022 ve Washingtonu ve věku 84 let.
ZDROJ: Smithsonian Magazine