Američtí prezidenti válčili a bojovali o život. Kennedyho zachránil kokos, Bushe ponorka
Amerika v barvě II 5 - slavní ve válce
Spojené státy se vstupu do druhé světové války dlouho bránily, vše ale změnil útok na Pearl Harbor 7. prosince 1941. V ozbrojených silách USA se nakonec do války zapojilo 16 112 566 lidí včetně příslušníků americké elity.
Na prahu druhé světové války vstoupili do armády i příslušníci početné rodiny Kennedyových Joseph a Jack. Joseph Patrick Kennedy Jr. se narodil jako nejstarší z devíti dětí ctižádostivého zakladatele budoucího mocného klanu Josepha Kennedyho, který zbohatl na obchodování s cennými papíry a realitami a také díky reorganizaci a refinancování několika krachujících hollywoodských studií.
rodina Kennedyových Zdroj: profimedia.cz
Operace Afrodita
Joseph mladší se ve svých 29 letech jako vojenský pilot dobrovolně přihlásil na operaci Afrodita, jejímž cílem bylo zničit dálkově naváděnými bombardéry německá dalekonosná děla V-3 Hochdruckpumpe schopná díky své 127 metrů dlouhé hlavni dostřelit ze severní Francie do Londýna.
Kennedy 12. srpna 1944 pilotoval jeden ze dvou upravených strojů PB4Y-1 Liberator naplněných 9 600 kg Torpexu a 272 kg TNT. Měl stroj nasměrovat na základnu V-3 a před jeho dopadem vyskočit na padáku. Ještě nad Anglií ale jeho letoun vybuchl a Joseph Kennedy mladší zahynul.
JFK Zdroj: Getty Images
Zpráva na kokosu
Jeho bratr a pozdější prezident John Fitzgerald Kennedy, známý jako Jack nebo JFK, sloužil jako velitel torpédového člunu v Tichomoří. V noci na 2. srpna 1943 byl jeho PT-109 taranován a potopen japonským torpédoborcem Amagiri v úžině Blackett u Šalamounových ostrovů a posádka člunu se několik dnů bez jídla ukrývala na nedalekém ostrově, než dorazila pomoc.
O tu podnikavý Kennedy požádal zprávou vyrytou do kokosu, který jeden z domorodců donesl k Američanům. Když se v lednu 1961 Jack Kennedy nastěhoval do Bílého domu, záchranný kokos ozdobil jeho pracovní stůl. Více o zapojení USA do druhé světové války informuje dokument Amerika v barvě v úterý večer na Prima ZOOM.
The coconut that saved JFK during WWII, one of the unique artifacts at Presidential Libraries http://t.co/wHfyvDtkXN pic.twitter.com/08vWBZihsp
— Smithsonian Magazine (@SmithsonianMag) May 12, 2015
Budoucí prezidenti ve válce
Kromě JFK se ale do války zapojilo víc budoucích prezidentů, než se běžně ví. Vedle pilota lehkého bombardéru Grumman TBF Avenger George Bushe staršího, který byl 2. září 1944 sestřelen a po čtyřech hodinách zoufalého čekání na hladině moře zachráněn ponorkou USS Finback, se jako letecký pozorovatel bojových operací v Pacifiku účastnil i Lyndon B. Johnson.
Další z budoucích prezidentů, herec Ronald Reagan, zase pro piloty natáčel instruktážní videa a Richard Nixon sestavoval letové plány amerického letectva na předsunutém stanovišti na ostrově Bougainville poblíž Nové Guineje.
Bezkonkurenčně největší proslulost a také nejvyšší vojenskou hodnost získal během druhé světové války generál a pozdější prezident Dwight D. Eisenhower, který velel v červnu 1944 vylodění spojeneckých vojsk v Normandii.
ZDROJ: National Park Service