23. března 2023 06:00

Aligátoři už útočí na Američany i u domovních dveří. Ještě nedávno byli na pokraji vyhubení

Na jihu Spojených států amerických se obyvatelé dlouhodobě potýkají s útoky zvyšující se populace aligátorů. Až několikametroví plazi se pravidelně zatoulávají i do civilizace, jeden menší se nyní dostal i přímo před domovní dveře. A před útokem ještě zaklepal na dveře.

Americká Florida je místem těch nejbizarnějších lidských příběhů. Jedním z nejnovějších je ten ze západního pobřeží ve městě Daytona Beach, kam se skoro třímetrovému aligátorovi severoamerickému podařilo zatoulat přímo před domovní dveře Scota Hollingswortha a jeho manželky. Muž pro místní televizní stanici WKMG vypověděl, že sledoval televizi, když uslyšel zabouchání na dveře a šel se podívat, co se na jeho dvorku děje. Po otevření dveří se ale nestačil divit, neboť zatímco sahal po vypínači, aby si rozsvítil, aligátor chňapl po jeho stehnu a zakousl se do něj.

Mohlo by vás zajímat: Gigantická krajta sežere i aligátora. Podívejte se, jak snadno spolkne obří kořist

Aligátor byl utracen

Hollingsworth byl dle svých slov v naprostém šoku. Dle jeho mínění byl ale podobně zaskočený i samotný krokodýlovitý plaz, který po kousnutí stisk povolil a poskytl muži čas na útěk. Hollingsworth následně zamířil do nemocnice, kde lékaři zraněné horní stehno ošetřili s tím, že by mělo dojít k úplnému uzdravení. Pozitivně bohužel útok neskončil pro samotného aligátora, který byl posléze nalezen místní Komisí pro ochranu floridských ryb a divoké zvěře a utracen.

Nejedná se mimochodem o první útok z poslední doby, který Florida zažila. Minulý měsíc zemřela 85letá žena, která byla stažena aligátorem pod vodní hladinu na severovýchodě státu poté, co se snažila před plazem ubránit svého psa.

Ačkoli mezi nejznámější oblasti výskytu aligátorů patří národní park Everglades, nebezpečná zvířata se neobjevují jen v tamním vlhkém a zarostlém prostředí, které je rájem pro turisty. Aligátoři američtí se totiž vyskytují prakticky po celém jihovýchodě Spojených států, jmenovitě na Floridě a v Louisianě. Najdete je ale také v jižních částech států Georgia, Alabama nebo Mississippi a také u pobřeží Jižní a Severní Karolíny nebo na východě Texasu.

Čtěte také: Malí bílí aligátoři se po narození stali velkou senzací. Nové video ukazuje jejich krmení

Útočící plaz patřil mezi menší exempláře

Exemplář z napadení Scota Hollingswortha zdaleka nebyl žádným obrem a samotné napadení se odborníkům jeví jako značně překvapivé. Průměrní aligátoři dorůstají 4 metrů, v některých případech i 5 metrů. Na souši pak napadení člověka není vůbec častým jevem. Mnohem větší nebezpečí člověku podle profesora Franka Mazzottiho z Floridské univerzity hrozí poblíž vodních toků, u nichž se aligátoři obvykle pohybují. Přilákat je může například koupající se pes, případně pokud si budete máčet ruce ve vodní hladině. Zpravidla platí, že čím blíže vody člověk je, tím je ohrožení aligátorem na Floridě větší. Zvířeti pak stačí oběť pouze strhnout pod hladinu, přičemž ve velké hloubce je prakticky nemožné se ze stisku agresivního plaza vytrhnout.

Na souši je situace výrazně jiná. Ostatně i Hollingswortha zvíře pouze jednorázově kouslo, čímž mu dalo šanci na úprk. V takovém případě odborníci radí upalovat, co vám síly stačí, v přímé linii, nikoli splašeně kličkovat. Aligátoři dokážou na souši vyvinout rychlost kolem 50 km/h, výhodou však je, že se poměrně rychle unaví. Nejlepší tedy je nehrát si na hrdinu a prostě vzít nohy na ramena.

Aligátorům hrozilo vyhubení

Historie aligátorů v Americe je nesmírně zajímavá a nebudeme přehánět, když ji nazveme turbulentní. V 60. letech totiž byli plazi na pokraji vyhubení a museli být dokonce dáni na seznam ohrožených druhů. Během dvaceti let se populace dokázala obnovit natolik, že v roce 1987 vznikl program na jejich odlov. Tisíce lovců si tak mohou pravidelně žádat o povolenky, přičemž v roce 2016 bylo odloveno okolo 7 000 kusů aligátorů.

Dnes se nicméně odhaduje, že jen na Floridě žije více než milion exemplářů aligátora amerického a s tím, jak se prolíná příroda se zalidněnými oblastmi, vznikají další příležitosti pro setkání těchto úchvatných, leč nebezpečných zvířat s člověkem. S trochou nadsázky by se tak dalo říct, že si Američané nechávají aligátory přerůst přes hlavu.

Zdroj: NPR

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom