Malí bílí aligátoři se po narození stali velkou senzací. Nové video ukazuje jejich krmení
Ve floridské zoo se narodili vzácní albínští aligátoři. Ve videu se můžete podívat na jejich líhnutí a krmicí hrátky.
Zoo v americkém Kenansville na Floridě je svými albíními aligátory už proslulá. Mláďata se zatím ze snůšky 18 vajec, kterou ošetřovatelé opečovávají v inkubátorech, vylíhla jako jediná, okamžitě k sobě ale přitáhla pozornost médií. Na celém světě totiž takových aligátorů existují pouhé dvě stovky.
Bílorůžové mají i oči
Týden stará mláďátka připomínají dráčky z nějaké fantasy knihy, když zcela postrádají typické zelenošedé zbarvení. Místo toho jsou celá bílo-růžová včetně očí. Jejich pohlaví ovšem ještě několik týdnů bude velkou neznámou, u takto malých aligátorů jej nedokážou rozeznat ani zkušení chovatelé. „Máme z nich obrovskou radost,“ tvrdí ošetřovatel Andrew Biddle ve videu, v němž kromě nových přírůstků ukazuje pro srovnání také aligátořího albína, který se v zoo narodil loni.
Albinismus je dědičná genetická mutace, která postihuje lidi, zvířata i rostliny a narušuje u nich produkci barviva zvaného melanin. U mláďat aligátorů ve floridské zoo se tato vzácná odchylka projevila u potomků 23leté Sněhové vločky a 16letého Blizzarda už podruhé. Důvod, proč mají tolik albíních mláďat, napovídají už jejich jména; i oba rodiče jsou albíni.
„Doufáme, že mláďata přitáhnou nové návštěvníky a pomohou jak u místních, tak u turistů zvednout zájem o jejich přirozené prostředí,“ uvedl ředitel zoo, Sam Haught, v tiskovém prohlášení.
They’re doing so good! Our newest albino hatchlings are really thriving and we absolutely ❤️❤️them. #thisiswildflorida
Posted by Wild Florida on Friday, August 13, 2021
Mají hlavně přitáhnout pozornost
Americké aligátory totiž lidé lovili pro maso i pro kůži v takovém množství, že jejich populaci zcela zdecimovali. Až v poslední době se díky podobným organizacím, jako je právě zoo WildLife na Floridě, daří jejich počty v přírodě zvedat.
Aligátoří albíni ovšem opravdu slouží jen jako atrakce, do volné přírody by se vrátit nemohli; pokud se takový jedinec v divočině narodí, má velmi malou šanci na přežití, neboť je na rozdíl od svých zelenošedých příbuzných v bahnitých vodách ohromně nápadný. Mláďata jsou tudíž snadným terčem pro různé predátory.
Dokonce i v péči lidí, kde jim žádný útok nehrozí, žijí v průměru mnohem kratší dobu kvůli různým zdravotním komplikacím. Zatímco obyčejný aligátor severoamerický se zvládne dožít i sedmdesátin, nejstarší známý aligátor-albín je 25letý Claude. Na Floridě jsou ovšem na takové jedince velmi dobře vybavení a ve výběhu se jim daří omezit na minimum škodlivé UV záření, před kterým normálně melanin chrání. Malé růžovobílé aligátory tak, doufejme, čeká dlouhý a spokojený život.