16. února 2023 16:33

Gigantické ropuchy zabijí cokoliv, aniž by se pohnuly. Zbavit se jich téměř nelze

Jihoamerické ropuchy obrovské jsou považovány za jedny z nejhorších invazivních druhů na světě. Kombinace neukojitelného hladu, schopnosti se adaptovat a jedovaté kůže z nich dělá nepřemožitelné vetřelce.

Jak české jméno napovídá, ropuchy obrovské patří k největším druhům žab na světě. Jejich domovinou je Střední a Jižní Amerika, kde se adaptovaly až neuvěřitelně rychle. Tito obojživelníci mají totiž velmi dobré reprodukční schopnosti i díky svým stravovacím návykům, které jsou mezi ostatními žábami neobvyklé. Patří do kategorie všežravců a nepohrdnou ani svými vlastními druhy či mršinou.

Ropuší invaze

Ropuchy obrovské, též zvané třtinové, byly dovezeny v polovině 30. let do Austrálie, aby pomohly vymýtit hmyz napadající třtinové plantáže. To, co zpočátku vypadalo jako dobrý nápad, se však změnilo v noční můru. Gigantické žáby, dorůstající až 20 cm, se o škůdce nezajímaly a rychlostí blesku se z nich stala skákající zbraň hromadného ničení. Jejich jedovatá kůže způsobuje halucinace až zástavu srdce a fakt, že nemají v Austrálii přirozené predátory, měl za následek jejich přemnožení.

Skákající zabiják

Výměšky kožních žláz ropuch obrovských (tzv. bufotenin) jsou vysoce toxické a dokážou zabít nejen menší živočichy, ale i skutečné dravce. Tento jedovatý a nebezpečný obojživelník si dokáže poradit dokonce i s obřími hady či krokodýly.

Zdroj: Florida Fish and Wildlife Conservation Commission

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom