23. prosince 2022 13:08

Gigantický kapr je králem hlubin. Podívejte se na macka, na kterém si nikdo nepochutná

Pokud chcete ulovit největšího kapra světa, musíte vyrazit za hranice. Má to ale jeden háček. K večeři si ho totiž téměř jistě nedáte.

Těžko byste hledali tradičnější rybu, než jakou je kapr. Ostatně zmínky v českém rybníkářství o něm najdeme již v 11. století a dodnes se chovatelé předhání v tom, jak jeho chov vylepšit. Někdy to vede i k ekologickým problémům a pro řadu potenciálních strávníků i k nechutnostem. Kapří přikrmování v Česku totiž spočívá mimo jiné ve vápnění vody a přisypávání umělých hnojiv či kravské mrvy do rybníka, čímž dochází ke zlepšování růstu řas. Kupodivu není podobné jednání řazeno mezi ilegální činnost. Jen už si při znalosti této informace na rybě tolik nepošmáknete.

Mekka obřích kaprů

Pakliže by vaše rybářské srdce zatoužilo po opravdu gigantických rybích úlovcích, jako nejlepší místo pro dobrý lov se nabízí francouzské jezero Saint Cassien, jež je dokonce od 90. let považováno za Mekku kapřího rybolovu. A jak asi tušíte, mohou za to právě rekordní kousky, které se zde podařilo odchytit. Současné rekordy jsou stanovené na 30,8 kilogramů u běžného kapra a 35,2 kilogramů u kapra zrcadlového. Nejznámějším úlovkem je však ten z roku 1986, který se podařil angličanu Kevinu Ellisovi, jenž odchytil zrcadlového kapříka o váze 34,8 kg, čímž vyvolal o jezero nemalý zájem ze strany nejen Angličanů, ale i Holanďanů.

Jak můžete vidět i v dokumentární sérii Kapří monstra na Prima ZOOM, ti se každoročně na místo sjíždí, aby zde získali věčnou slávu, přičemž řada z nich se žene právě na pozici, kde Ellis svého památného kapra ulovil. Avšak přesycení rybářů na tomto místě vedlo k tomu, že dnes už zde takto masivní kusy nepořídíte. A i kdyby ano, zklamáním pro mnohé zřejmě bude, že si úlovek nemůžete dát večer k jídlu. Pravidla jezera totiž udávají, že po vylovení ryby a jejím vyfocení je nutné úlovek vrátit na svobodu do místních vod.

Zdroj: Carp Fishing Lakes

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom