25. října 2022 22:05

Žerou vás komáři? Někteří lidé se kousnutí nikdy nevyhnou, zásadní je neškrábat se

Vědci se dlouhodobě snaží pochopit, proč jsou někteří lidé pro hmyz přitažlivější než jiní lidští jedinci. Na co zatím přišli?

Komáři nacházejí své savčí oběti tím, že cítí teplo a oxid uhličitý, které savci vylučují. Těhotné ženy a objemnější lidé jsou někdy oběťmi četnějších útoků, protože vynakládají víc energie než průměrný člověk. Tvrdí to molekulární biolog L. J. Zwiebel, který je profesorem americké Vanderbiltovy univerzity.

Komáry také navádí jejich čich. „Navzdory tomu, co mi tvrdila moje babička, nemám sladkou krev,“ říká Zwiebel, protože komáři podle něj nedokážou kvalitu krve rozeznat.

Komáry přitahuje náš lidský tělesný pach, a ten je převážně důsledkem bakterií na naší kůži,“ vysvětluje Zwiebel. Flora a fauna na naší kůži podle jeho slov voní komárům přitažlivě, a to se zvyšuje u lidí, kteří tráví hodně času venku nebo se hodně potí. Otázkou je, zdali něco podobného řeší repelenty, deodoranty – ať už v jakékoli cenové hladině.

Pokud je Zwiebelovi známo, neexistují vědecké podklady dokazující, že lidé s vysokým cholesterolem či cukrovkou komáry odpuzují, jak tvrdí některé internetové servery. Stejně tak nepomůže jíst vitamin B nebo česnek, případně užívat určité léky.

Hlavně se neškrábat

Různé jsou také reakce lidí na komáří kousnutí. Po 20 letech v laboratoři s kousavým hmyzem prý může Zwiebel strčit ruku do nádrže s komáry, nechat se stokrát kousnout, a přesto se mu na kůži „nezkřiví ani chlup“. Děti, které jsou pokousány mnohem méně často než dospělí, mohou mít silnější reakce na kousance, protože se jejich imunitní systém ještě plně nevyvinul.

Ovšem dospělí, kteří jsou přesvědčeni, že právě na ně mají komáři obzvláště spadeno, obvykle nejsou pokousáni častěji než jiní. „Existují lidé, kteří mají silnou alergickou reakci na kousnutí, a proto jim může připadat, že ho utrpěli mnohem častěji, což tak pravděpodobně není,“ objasňuje tento paradox Zwiebel.

Lidem pokrytým pupínky a svědivými rankami radí přestat se škrábat. Když komár kousne, zanechá po sobě jisté množství slin, které obsahují mimo jiné i protisrážlivé látky a lokální anestetikum. Tělo tyto látky rozpozná jako cizího vetřelce a v reakci vyšle histaminy. Škrábání jen roznese sliny a povzbudí tak vyloučení většího množství protilátek a tím i větší množství svědění.

Mýdlo, větrák a dlouhý rukáv...

Ti, kdo po pokousání otečou a kousnutí je hodně svědí a pálí, by se měli poradit s lékařem a začít brát denně volně prodejná antihistaminika jako prevenci,“ doporučuje Zwiebel. Komáři je sice budou kousat dál, ale oni si toho budou méně nebo úplně přestanou všímat, protože lék zabrání alergické reakci, jež mění bezbolestné kousnutí ve svědící nepříjemnost.

Komáří samičky žene ke kousání lidí příroda – potřebují krvavou stravu, aby dokončily svůj reprodukční cyklus a vyprodukovaly životaschopná vajíčka, což vyžaduje velký přísun proteinu. „Abyste snížili riziko pokousání, myjte se antibakteriálním mýdlem, které sníží množství bakterií přitahujících komáry na vaši kůži,“ radí Zwiebel.

Mezi další způsoby, jak se vyhnout pokousání komáry, patří vyhýbat se pobytu venku za úsvitu a soumraku, kdy jsou komáři nejaktivnější. Pomohou i větráky, které hmyz zaženou. Pokud není příliš horko, dají se nosit dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem. A pomoct mohou samozřejmě také repelenty.

Zdroj: CNET

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom