7. prosince 2022 06:00

Slavná krádež obrazů připomíná komedii s Mr. Beanem. Neuvěříte, co zloději udělali s nejcennější částí

Při popisu krádeže vzácných maleb nedozírné historické hodnoty, po kterých se na dlouhých 14 let slehla zem a pak se našly ve skrýši italského mafiána, člověk ani neví, zda se má smát nebo brečet.

Octave Durham se 7. prosince roku 2002 v amsterdamském Van Goghově muzeu příliš nepředvedl. Preciznost, jemnost, zkušenost a opatrnost, které bychom u zloděje maleb nedozírné ceny čekali, například totálně postrádal. Vylezl na střechu, odtud si spustil lano, okno rozbil obřím kladivem a teprve pak přemýšlel, kterou z maleb odnese.

Jedna byla dobře přidělaná, druhá moc velká na to, aby ji procpal oknem, a tak vzal ty, co měl po ruce a věděl, že se do rámu okenice vejdou – Pohled na moře u Scheveningenu a Farníci opouštějí kostel v Nuenenu. Dva obrazy, které mají hlavně nedozírnou historickou hodnotu – první je to jediné, co Van Gogh namaloval v Haagu a jedna z jeho pouhých dvou maleb moře, druhou malbu Van Gogh vytvořil pro svou matku.

Ne že by to Durham tušil. Obrazy prostě nacpal do pytle a (protože zaměstnanci muzea i policisté díky bezpečnostním systémům tou dobou už věděli, že je v budově zloděj) co nejrychleji sjel po laně dolů. Tak neopatrně, že jeden z obrazů přisedl a odštípl pořádný kus malby ve spodním rohu včetně malířovy iniciály V. S komplicem rychle odjeli z místa činu a doma kousky malby spláchli, obrazy vyprostili z rámů a tyhle (mimochodem taky celkem cenné) rámy pak zahodili do kanalizace. Asi nemusíme dodávat, že když po svém zatčení a odsouzení v roce 2003 tohle Durham přiznal, mnohým zaměstnancům muzea se udělalo lehce mdlo. Tehdy už u sebe ale obrazy neměl.

Za 6 týdnů všechny peníze utratili

Prodal je totiž velice brzy po krádeži. Neměl na ně předem připraveného kupce, a tak nezbylo než malby nedozírné hodnoty „střelit dost pod cenou“; jeho komplic sehnal kontakt na italského mafiána, který s amsterdamskými coffee shopy obchodoval s marihuanou. Dostali za ně okolo 380 tisíc dolarů (cca 9 milionů korun), které si rozdělili a rozfofrovali během 6 týdnů. „Koupil jsem si motorky, Mercedes, oblečení, šperky pro moji holku, výlet do New Yorku…“ vypočítával Durham v dokumentu z roku 2017. Není divu, že ho policisté rychle vyhmátli. Za krádež si odseděl tři roky a měl splácet pokutu v hodnotě 300 000 eur, tedy cca 8,5 milionu korun. Pokusil se kvůli tomu vykrást banku, ale chytili ho a poslali zpět za mříže. O tom, komu obraz prodal, ale mlčel.

V tajné skrýši

Jak vyšlo najevo v roce 2016, onen italský kmotr malby poslal hned s prvním balíkem drog do Itálie, kde v tajné skrýši v kuchyni jeho rodičů přežily dlouhých 14 let, dokud je policisté neobjevili při razii.

Restaurátoři z Van Goghova muzea tak nakonec byli ještě potěšení, že malby nedopadly hůř. Poškozený roh zrestaurovali pomocí 3D tiskárny a před krádeží pořízených snímků a skenů malby, včetně toho malého, ale signifikantního malířova V., které Durham tehdy po krádeži spláchl i s dalšími úlomky barev do záchodu.

Zdroj: The Art Newspaper

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom