4 velmi podivné zákony: Kde půjdete do vězení za nadávání na veřejnosti?
Kulturní odlišnosti jsou pro nás sice často nepochopitelné, neměli bychom je však brát na lehkou váhu. V leckterých se zemích se totiž člověk ocitne za mřížemi překvapivě snadno.
Jiný kraj, jiný mrav. Internet je plný návodů, co v cizích zemích dělat, nebo naopak rozhodně nedělat. Základem je samozřejmě alespoň povrchní znalost kulturního prostředí, do něhož člověk přijíždí, ovšem i tak se občas nevyhne problémům se zákonem, jež mohou s trochou smůly vést až k odsouzení do vězení. Posuďte sami:
Raději nežvýkat
Až dva roky vězení si můžete vysloužit, pokud budete v Singapuru žvýkat žvýkačku. Městský stát se dlouhodobě potýkal s nezodpovědným chováním vyznavačů žvýkacích gum, kteří z nějakého důvodu strkali zbytky žvýkaček do klíčových dírek či tlačítek ve výtazích; důsledkem tedy byl jejich kompletní zákaz v roce 1992. Výjimku tvoří nikotinové či terapeutické žvýkačky, které vám musí předepsat lékař.
Singapore should allow chewing gums . pic.twitter.com/LiXLHgISc9
— Hakim (@hakims55) May 6, 2014
Nahota? Ne, děkujeme
S překvapivě prudérním nařízením přišli v roce 2011 barcelonští úředníci. Podle něj je zakázáno nosit plavky kdekoli mimo pláž, tedy především na ulicích. O tři roky později bylo podobné pravidlo zavedeno i na Mallorce. Španělské úřady už byly zřejmě otrávené z obnažených turistů, kteří se toulali městem a ohrožovali morálku. Vězení za tyto mravní prohřešky naštěstí nehrozí, ale pokuty v řádech stovek eur ano.
Pozor na ústa
Ošklivá slovíčka by si člověk měl v Austrálii pořádně rozmyslet. V tamějších spolkových státech Queensland, Nový Jižní Wales a Victoria je totiž zakázáno veřejně nadávat. Jedná se přitom o přestupek, kvůli němuž není třeba svolávat soudní porotu a obviněného sprosťáka může rovnou odsoudit soudce či zástupci magistrátu – a to až na šest měsíců do vězení! Země, která vznikla jako trestanecká kolonie, se tedy snaží slušnost prosadit opravdu za každou cenu.
While in some countries, there is a lot of swearing in public that happens for accidents or even for small mishaps in day-to-day life. In #Australia, swearing in public is a serious offence for which a person can be fined up to $660. pic.twitter.com/1EKYcaAKmA
— KnowledgeStuff (@thefactstuff) May 17, 2020
Klid především
Švýcaři zase hodně dbají na klid. Mezi desátou hodinou večerní a sedmou ranní mají muži například zakázáno močit ve stoje – a to právě kvůli hluku. Musejí si tedy sednout, aby nedělali rámus. Stejně tak je v tuto dobu i silně nedoporučeno dopřávat si dlouhé a neopodstatněné sprchy. Internetem dokonce koluje hoax, že během doby nočního klidu nesmí člověk ve Švýcarsku spláchnout toaletu – což sice není pravda, ale vzhledem k touze tamějších zákonodárců po klidné noci by se ani tomuto nařízení nešlo moc divit.
Důležitost respektu
Tyto leckdy humorné příklady však skýtají jedno podstatné ponaučení: Jakkoli nám třeba přijdou absurdní, je třeba dodržovat zákony a zvyky státu, který nás hostí. Ačkoli je česká společnost poměrně liberální, i my jsme hákliví na spoustu pravidel, nad nimiž se leckteří cizinci mohou podivovat – a v sešněrovanějších společnostech je situace ještě o poznání přísnější. Respekt ke kulturním specifikům tedy nelze dostatečně zdůraznit – člověk se tak vyhne opletačkám se zákonem, které by ho před vycestováním ani nenapadly...
ZDROJ: Reader's Digest