Roboti můžou oficiálně zabíjet zločince, ale jen jedním způsobem. Co jim San Francisco povolilo?
Policejní roboti v San Franciscu budou mít právo zaútočit na ozbrojené a nebezpečné zločince. Dálkově ovládané stroje mohou být odteď použity „jako potenciální smrtící síla, když hrozící bezprostřední riziko ztráty života obyvatel nebo policistů převažuje nad jakoukoli jinou dostupnou možností použití síly“.
Průlomové rozhodnutí městské rady se týká 17 robotů, které má momentálně sanfranciský policejní sbor (SFPD) k dispozici. Jsou mezi nimi větší pásové modely Remotec F6A a Qinetiq Talon používané k dálkovému ohledání nebo odpálení výbušnin a také malí průzkumní roboti, které policisté na cílové místo jednoduše shazují nebo vrhají (například iRobot FirstLook a Recon Robotics Throwbot).
SPFD nicméně vyvrátilo jakékoliv spekulace o tom, že bude stávající roboty nějak ozbrojovat. Podle Sky News se nanejvýš chystá vybavit je výbušninou a „kontaktovat, zneschopnit nebo dezorientovat násilné, ozbrojené nebo nebezpečné podezřelé“ za „extrémních okolností za účelem záchrany nebo zabránění dalším ztrátám nevinných životů“.
S bombou na odstřelovače
Ať už si pod tím představíme cokoliv, není to poprvé, kdy dálkově ovládaní policejní roboti zabíjejí podezřelé. K jednomu z prvních takových případů došlo v roce 2016 v Dallasu, kde robot určený k likvidaci bomb umístil nálož poblíž odstřelovače, který zastřelil pět policistů. V té době mnozí oceňovali rychlé ukončení hodiny trvající patové situace, zatímco další kritizovali policii za to, že podezřelého popravila, aniž by vyčerpala alternativní možnosti.
Také čerstvé rozhodnutí sanfranciské policie používat roboty k likvidaci pachatelů vyvolalo některé negativní reakce. Podle mezinárodní nadace Electronic Frontier Foundation (EFF) se sídlem v San Franciscu jde o typické zneužití technologií vyvinutých původně pro válečné oblasti proti civilistům. Kromě robotů zástupci nadace zmiňovali také drony monitorující účastníky demonstrací nebo bzučící u oken protivládních aktivistů.
Robot s brokovnicí?
O citlivosti tématu vypovídá skutečnost, že v dalších státech USA kontroverzní způsob nasazení robotů neprošel. V Oaklandu pak policejní odbor nejprve možnost zabití podezřelého robotem odsouhlasil, aby následně bez vysvětlení své rozhodnutí zase zrušil. Možná k tomu ale přispělo zjištění neziskového zpravodajského serveru The Intercept, který publikoval vážně míněnou debatu policejních důstojníků o možnosti vyzbrojit roboty brokovnicemi…
ZDROJ: The Verge