Nejmodernější roboti připomínají Terminátora. Video s jejich běháním a skákáním už viděly miliony lidí
Nová prezentace robotů společnosti Boston Dynamics potvrdila jejich neskutečnou pohyblivost v terénu. Roboti dosáhli nových pokroků a jsou nezávislejší než kdy dřív.
Dvounohý robot zvaný Atlas je jedním z nejzásadnějších výtvorů firmy Boston Dynamics; není proto divu, že se s ním firma ráda předvádí. Nahrávka robotů, probíhajících překážkovou dráhu, ovšem vyvolává v řadě lidí i strach. Akceschopnost strojů totiž může mnohým lidem připomínat akční filmy o Terminátorovi s Arnoldem Schwarzeneggerem. Ostatně podívejte se sami na záznam, kdy ve 37. vteřině jeden z Atlasů špatně došlápne, mírně zavrávorá a po získání balancu pokračuje dále ve cvičení.
Roboti jsou součástí marketingu
Ačkoli nahrávka, již vidělo přes 7 milionů lidí, působí až na pár drobností dokonale, samotná společnost upozorňuje, že její chlouba zatím perfektní zdaleka není. Za zmínku určitě stojí, že společnost v minulosti čelila kritice, že podobnými demonstracemi mate veřejnost, což vede k přeceňování jejích robotů a podněcování vizí o strojích, kteří obrátí lidskou společnost vzhůru nohama.
Videa – jakkoli impozantní – totiž nejsou skutečně ničím jiným než pečlivě naplánovanou exhibicí. „Není to tak, že by se robot rozhodl, že si zaskáče parkurový běh. Jedná se o pečlivě naplánovanou a nacvičenou choreografii,“ tvrdí Benjamin Stephens, který má na starosti ovládání Atlasů. V Boston Dynamics se proto nově rozhodli ukázat i trnitou cestu, jíž musejí technici projít, aby jedno úchvatné video mohlo spatřit světlo světa.
Roboti zaznamenali výrazný pokrok
Inženýři navíc na oficiálních stránkách projektu vysvětlili, jak velký pokrok se jim v poslední době podařilo udělat. V minulosti byl totiž Atlas víceméně slepý a prováděl přesně naprogramované pohyby. V současnosti víceméně spoléhá na vlastní navigaci, a to pro jeho obsluhu znamená daleko méně programování.
„V téhle variaci na parkurový běh robot provádí pohyby, které má v repertoáru, na základě toho, co před sebou vidí,“ uvádí se na firemních stránkách Boston Dynamics. „To například znamená, že inženýři nemusejí předem programovat skokový pohyb pro všechny vyvýšené plochy a mezery, jež robot potká.“ Roboti se pak o to lépe dokážou vypořádat s různými nečekanými situacemi a výsledkem může být třeba právě ono zmíněné zavrávorání, které dokáže odvrátit pád.