První robot dostal dokonalou lidskou kůži. Éra skutečných terminátorů se přibližuje
Vědcům se podařilo vypěstovat dokonalou kožní napodobeninu, díky které by mohli roboti konečně začít vypadat jako lidé.
Pokud má být vrcholem robotiky dokonalý umělý člověk, pak je lidstvo v porovnání se sci-fi vizemi tomuto cíli ještě pořád hodně vzdálené. Máme tu sice kráčející roboty, roboty kteří vypadají jako psi, malé roboty schopné pracovat v krevním řečišti nebo dokonalé robotické paže vykonávající naprosto přesné pohyby, ale lidem se tyto stroje zatím příliš nepodobají. V Japonsku ovšem pod vedením Šodžiho Takeučiho, profesora na katedře mechanických a biofunkčních systémů při Tokijské univerzitě, proběhla malá velká revoluce, když se podařilo jeden robotický prst obalit skutečnou živou kůží.
Od robota ke člověku
Kůže, která je podobná té naší, je vyrobena z identických stavebních prvků, což by ji v ideálním případě mělo přiřknout i stejné vlastnosti. Robotický prst byl nejprve ponořen do roztoku kolagenu a lidských dermálních fibroblastů, dvou hlavních složek, které tvoří lidskou kůži. Poté, co se roztok přizpůsobil okolí prstu, aplikoval Takeuči na vnější stranu lidské epidermální keratinocyty, což je hlavní typ buňky, která tvoří lidskou epidermis, tedy nejsvrchnější vrstvu kůže.
Podle Takeučiho se při pokusech pružná živá kůže přizpůsobovala pohybům prstu, a když došlo na zranění, přiložili pracovníci Takeučiho týmu na poraněné místo kolagenový obvaz a rána se zacelila. Co je také velmi důležité, kůže by mohla přirozeným způsobem odpuzovat vodu, což by potenciálně rozšířilo možnosti úkolů, které by mohli roboti v budoucnu provádět. Nebyla by to ale pouze práce v mokrém prostředí, vlastnosti živé kůže by bylo možné využít při kontaktu s jakýmkoliv dalším materiálem, pokud by bylo cílem dosáhnout stejných výsledků, jako kdybychom na něj sahali sami.
Scientists make ‘slightly sweaty’ robot finger with living skin https://t.co/BXTP8yx0Ft pic.twitter.com/GNNDaU5OWT
— Guardian news (@guardiannews) June 9, 2022
Mnoho dalších překážek
Opatřit roboty skutečnou kůží by pak nepochybně pomohlo v jejich adaptaci napříč domácnostmi, a to nejen z psychologického hlediska, ale i s ohledem na funkčnost. Pokud by kovovou kostru robota obalila skutečná kůže, ideálně ještě s měkkou tkání pod ní, mohl by robot uchopovat běžné předměty bez nutnosti být milimetrově přesný, aby je nerozbil.
Pokud by měl robot bez kůže uchopit například hrnek, pohyb jeho prstů by se musel zastavit přesně na místě, kde by se hrnku dotkly. Robot s kůži by však měl jistou vůli a zastavit sevření by mohl přirozeněji a s menším rizikem rozbití daného předmětu.
Robots Can Now be Built with Living Humanlike Skin.#Robotics #skin #humanlike pic.twitter.com/y3T2YBLAfh
— The East Gate (@TheEastgate10) June 21, 2022
Bez ohledu na úspěch Šodžiho Takeučiho je ale představa robotů zcela pokrytých realisticky vypadající živou kůží stále velmi daleko. Už jen z toho důvodu, že kůže je živý organismus a musí být neustále vyživována, klade na vědce nutnost přijít s funkčním cévním systémem. Takeuči se toho ale příliš neobává a nad rámec této základní funkce hodlá kůži doplnit vlasovými folikulami, nehty nebo potními žlázami.
Zdroj: CNN