Jak by mohl vypadat život bez uhlíku? Odpověď nabízí Terminátor
Neobjasněné případy NASA IV 5 - planeta kovu
Podle současného stavu věcí je člověk pánem a kov jeho sluhou. Na základě nových objevů na Zemi a také na planetě nacházející se nebezpečně blízko té naší bychom ale mohli v budoucnu čelit hrozbě kovových nestvůr připomínajících stroje.
V lednu 2018 vyrobil Leroy Cronin, britský chemik a profesor chemie na univerzitě v Glasgow, zařízení produkující neorganické buňky z různých typů sloučenin. Ty se na první pohled chovají jako ty organické – pohybují se a vzájemně interagují. Mohl by takto vzniknout život na zcela jiné bázi, než je uhlík? Teorii o možném neuhlíkovém životě prověřuje dokument Neobjasněné případy NASA v pondělí večer na Prima ZOOM.
Planeta tekutého kovu
Vědci berou tyto pokusy vážně hlavně v souvislosti s objevem obří planety obíhající hvězdu 55 Cancri v souhvězdí Raka. Tato superzemě je známá jako 55 Cancri e nebo také Janssen. Dosahuje poloviční velikosti Jupiteru a vědci u ní předpokládají hustou atmosféru. Janssen svou hvězdu oběhne za 18 hodin, což znamená, že je na velmi blízké oběžné dráze. V důsledku toho se průměrné teploty pohybují od 1 400 °C po 2 300 °C.
Terminátor Zdroj: Warner Bros. Pictures
Právě zde by mohl díky příznivým chemickým a geologickým podmínkám vzniknout život zcela odlišný od toho našeho. Dostatek prvků, vysoké teploty a dvojnásobný tlak, než je na Zemi, by nahrávaly vzniku civilizace z tekutého kovu. Zdejší obyvatelé by tak neměli pevnou strukturu, pravděpodobný tvar by byl kulovitý, v případě predátorsky naladěných struktur možná protáhlý. Vše je ale otázkou teorií a daleké budoucnost. Alespoň prozatím.