18. září 2020 16:30

Námořnictvo USA chce lovit ponorky robotickými loděmi s neústupností Terminátora

Americké námořnictvo (US NAVY) by mohlo v budoucnu využívat flotilu lodí bez posádky ke sledování a ničení nepřátelských ponorek. Robotické lodě by se využívaly k útočnému lovu nepřátelských ponorek, jejich zachycení s efektivitou na úrovni filmového Terminátora a jejich potopení dříve, než mohou představovat hrozbu pro spřátelená plavidla.

A nepůjde o několik jednotek. Námořnictvo vypisuje výběrové řízení na celkem 40 středních hladinových plavidel bez posádky. Tato flotila duchů by zastala práci mnohem dražších klasických lodí, což by umožnilo podstatně navýšit počty lodí použitelných jak v době míru, tak i v době válečného konfliktu.

Je tu ale háček. Dosud se totiž nikdo nepokusil svěřit skutečnou práci jakékoliv válečné lodi bez posádky. Otázkou zůstává, jakou práci by vlastně loď bez posádky mohla zastat. Odpovědí je podle magazínu Breaking Defence právě sledování a lov ponorek.

Jak ulovit ponorku

Protiponorkový boj zahrnuje detekování, sledování a nakonec potopení nepřátelské ponorky. Lovci ponorek obvykle pátrají po typických známkách ponorek, jako jsou zvuky vrtulí, hluk strojů nebo typický zvuk vody, když ji protíná trup ponorky. Ponorku ale může prozradit i odchylka v místním magnetickém poli Země vytvořená ocelovým trupem ponorky.

Když protiponorkové síly ponorku detekují, mohou zpřesnit její polohu pomocí sonaru. Naváděné torpédo svržené z vrtulníku nebo odpálení z hladinového plavidla pak pošle nepřátelskou ponorku ke dnu.

Protiponorkový boj je hodně náročný na čas – na kontakt s nepřátelskou ponorkou můžete čekat dny, týdny a někdy i měsíce. Dlouhé čekání a plané poplachy střídané frustrací z neúspěchu mají silný vliv na morálku posádek protiponorkových lodí a letadel. Právě proto se zrodila idea svěřit tuto asi nejnudnější část námořního boje robotickým lodím.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom