Jak se vyrábí motorová pila? Podívejte se, proč už lidé nejsou potřeba
Tajemství supertováren 1 – Roboti v továrně
Jeden z největších výrobců řetězových pil si na své zaměstnance nemůže stěžovat. Obzvlášť ne na ty, kterým stačí jen dobít baterie.
Když továrna Stihl ve Virginia Beach začínala, vyrobila první rok svého provozu 12 000 kusů řetězových (motorových) pil a dalšího nářadí ročně. Dnes je to 12 000 kusů nářadí denně. V čem tkví tajemství jejího úspěchu? V pracovnících, kteří mohou pracovat nonstop, nepotřebují pauzy a nedělají chyby. Ti nejvýkonnější pracovníci továrny totiž nejsou lidé.
Co všechno robot zvládne?
Automatizovaná továrna využívá roboty ke všem nejdůležitějším úkonům na pracovišti. Roboti se tak věnují frézování, testování výrobků nebo přenášení různých dílů na montážní linku. Případně je zde i robot, který spouští pracovní stroje. Jak ukazuje dokumentární série Tajemství supertováren každou neděli ve 21:55 na Prima ZOOM, roboti mohou pracovat 24 hodin denně, dokud jim nedojde „šťáva“. Když jim dojde, jednoduše se dobije a robot může podávat výkony dál. Továrna využívá centrální naváděcí systém, jenž rozděluje strojům práci a řídí jejich chod v továrně.
Pila posloužila i Arnoldu Scharzeneggerovi Zdroj: 20th Century Fox
Jsou s námi už dlouho
Jakkoli zní využívání mechanických pomocníků v továrnách futuristicky, není nasazení robotů nic moc nového. První robotický patent byl podán roku 1954 Georgem Devolem, jehož společnost Unimation vyrobila prvního průmyslového robota. Ten už v roce 1961 přenášel věci z místa na místo. Koncem 70. let vstoupily do hry japonské konglomeráty. Protože Japonsko neuznává americké patentové právo, neměly problém vyrábět podobné stroje, které jsou dodnes součástí průmyslové výroby. Roboti tak nemusí působit jako strašák horších časů. Spíš jako součást reality, kterou jsme se naučili přehlížet.
Zdroj: Wikipedie