Blíží se revoluce boje proti zločinu? Vynálezce chystá vyzbrojený dron, který může nahradit policisty
Dostáváme se do období futuristické dystopie? Tvůrce slavného paralyzéru chystá nový dron, který by mohl nahradit policisty v terénu.
Jméno inženýra Ricka Smithe vám pravděpodobně mnoho neřekne, stačí ovšem zmínit, že je prezidentem společnosti TASER International (nyní Axon) a zvony se už zřejmě začínají rozeznívat. Ano, zmiňovaná firma proslula výrobou paralyzéru Taser X26, který využívají policejní složky ve Spojených státech, a zařízení se ujalo natolik, že se jeho název začal používat obecně pro další podobné paralyzéry. Tedy shodně jako například u rolby – sněžné či lední – což je také pouze odvozenina od původního jména konkrétního stroje švédské společnosti Rolba, ale to je trochu jiný příběh. Rick Smith, který k taseru následně přidal také osobní kameru, starající se o kontrolu jednání policistů při zásazích, teď přemýšlí nad dalšími výrobky a vzhledem k jeho reputaci by mohly přejít do ostrého provozu.
Dron lepší než policista?
Řeč je tentokrát o dronech, které by mohly být vybaveny tasery a řešit tak eskalující potyčky namísto policistů se zbraněmi. Ačkoliv Smith v této souvislosti jedná s armádou Spojených států, která se začíná zabývat i otázkou nesmrtícího postupu proti nepříteli, napojení jeho společnosti na policejní složky je značné, což ostatně dokazuje i rozhovor pro portál Defense One. Rick Smith v něm rozebírá možné použití dronů s tasery právě v ulicích amerických měst, a ačkoliv se obává kritického přijetí, nevidí v něm velký problém. „Veřejnost se bude cítit nepříjemně, protože je to nové a v takových případech lidé křičí a nadávají. Já to ale vidím jinak – namísto dronů může přijít parta chlapů, kteří jsou plní adrenalinu a vbíhají do dveří se smrtícími zbraněmi nebo prstem na spoušti,“ řekl Smith na dotaz, zda poletující drony schopné zasáhnout výbojem elektrického proudu člověka nezní až příliš dystopicky.
Na druhou stranu ale společnost Axon nad rámec Smithova vyjádření situaci nezlehčuje. Uvádí, že pokud by mělo dojít k paralyzování lidí prostřednictvím dronů, nesměla by se z toho stát svého druhu videohra, ale proces podléhající přísné kontrole a schvalování ze strany nadřízených. Výsledkem má být efektivnější a hlavně bezpečnější způsob, jak zneškodnit útočníka, kterého by podle Smithe mohl v budoucnu nějaký robot i zadržet do příchodu živého policisty. Zní to jako sci-fi? Možná, ale faktem je, že současná společnost významně ovlivňuje technologické firmy a podobné vynálezy mohou relativně snadno přejít do ostrého provozu.
Hrátky i s umělou inteligencí
Popisovaná společnost Axon přitom svými výrobky neovlivňuje pouze samotný zásah v terénu. Značnou část svých aktivit soustředí na technologii strojového učení a umělé inteligence, pomocí které chce pečlivěji analyzovat záznamy z policejních kamer jednotlivých policistů. Jde především o rychlost třídění záznamů, které jsou v drtivé většině případů zcela rutinní a nic závažného se v nich nestane. Umělá inteligence by ale mohla být schopná v tisícovkách záznamů rychle poznat, kdy došlo k vytažení zbraně či taseru z pouzdra, a právě takové záběry rychle odeslat nadřízeným pracovníkům ke kontrole přiměřenosti zásahu. Umělá inteligence by takovým způsobem mohla být schopná analyzovat i zvuk a vycházet například z toho, kdy jsou na záznamu slyšet sprostá slova či zvýšený hlas naznačující eskalaci problému.