22. května 2022 06:00

Obávané vězení posloužilo vraždám a nezákonné krutosti. Demolici zastavil oscarový trhák

Zapomenuté megastavby V 1 - Shawshank

Ohijský státní nápravný ústav patří mezi historická místa, která měla zajímavou výchozí vizi, jež se postupem času vymkla kontrole. Výsledkem bylo drsné místo, které vězně nenapravovalo, ale často posílalo přímo na smrt. I proto měl být komplex srovnán se zemí.

Snímek Vykoupení z věznice Shawshank z roku 1994 získal 7 nominací na Oscara a dodnes patří mezi nejoblíbenější kinematografické počiny všech dob. Může za to samozřejmě brilantní a nesmírně dojemný příběh bankéře Andyho Dufresna, který je umístěn do obávané věznice na doživotí kvůli vraždě své ženy. Když filmaři o rok dříve hledali ideální kulisy pro místo plné beznaděje a touhy po svobodě, vybrali si Ohijský státní nápravný ústav, který byl historicky proslulý jako místo, kde vězni nebývale trpěli. Původní myšlenka byla přitom úplně jiná.

Od převýchovy ke kruté věznici

Lokace v Mansfieldu ve státě Ohio byla v roce 1885 vybrána jako ideální prostor pro převýchovu mladých delikventů. Ti neměli být trestáni, naopak jim mělo být porozuměno, oni sami se měli poučit a po mentální změně zamířit zpět do společnosti. Jenže tato idea vydržela od zahájení provozu v roce 1911 pouze několik let a v průběhu 30. let se ústav proměnil v kruté a přelidněné místo, v jehož západním bloku se do 350 cel určených pro jednoho člověka nacpalo i 700 vězňů.

Jak dodává místní průvodce Ron Puff v dokumentárním seriálu Zapomenuté megastavby, který Prima ZOOM vysílá každou sobotu ve 22:05, vězni byli již při vstupu varováni, aby si sehnali bodnou zbraň na osobní obranu. Reálně totiž byli ohroženi na životě. To se potvrdilo v případě vězně, který byl nalezen usmrcený uvnitř matrace, do které byl vrahy napasován. Věznice, jež měla celkem 600 ocelových cel umístěných v 6 patrech a napojených do 12 společných chodeb, obsahovala i samotku, které se přezdívalo „díra“. Při jedné z místních vzpour do ní bylo v jeden moment umístěno až na 120 trestanců.

Filmové vykoupení

Celkem v káznici do roku 1990 zemřelo 200 vězňů z celkového počtu 150 000. Právě nelidské podmínky a přeplnění byly důvodem, proč v prosinci zmíněného roku federální soud rozhodl o uzavření komplexu, který měl být následně podroben demolici. Vykoupení však prostor našel paradoxně díky výše uvedenému snímku Franka Darabonta v hlavní roli s Morganem Freemanem a Timem Robbinsem.

V průběhu let posloužil i dalším snímkům, jako Air Force One či Tango a Cash, dnes však primárně plní funkci muzea. Navštěvují ho nejen filmoví nadšenci snímku, který navzdory svým kvalitám nezískal jediného Oscara a byl převálcován jinou klasikou – dojímavým Forrestem Gumpem.

Zdroj: The Shawshank Trail

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom