13. srpna 2022 06:00

Gigantičtí šneci pustoší Ameriku. Ničí domy a mohou zabít i člověka

Gigantické šneky se v USA pokusili vyhubit už dvakrát a padly na to miliony dolarů. Pokaždé se ale vrátili. Pro lidi navíc mohou být smrtelně nebezpeční.

S obřími africkými šneky na Floridě je to trochu jako nekonečný příběh. Anebo jako Hvězdné války, protože se tam stejně jako Hvězda smrti pořád objevují, přestože proti nim Američané nasadili do boje všechno, co měli, a na jejich vymazání z floridského poloostrova už padly miliony dolarů.

Miliardy vyhozené oknem

Poprvé se tam rozšířili v 60. letech 20. století. Tehdy trvalo celých sedm let, než se je povedlo vymýtit. Podruhé, v roce 2010, už na jejich opětovné vyhubení padlo dolarových milionů třiadvacet, což je v přepočtu zhruba půl miliardy korun. V obou případech je do země i přes přísný zákaz pravděpodobně dostali nelegální obchodníci se zvířaty.

V současnosti už je jasné, že se v zápase gigantičtí šneci vs. Florida hraje třetí kolo. Od června 2022 oblovek žravých ve volné přírodě okresu Pasco odchytili už na 1 500, živých či mrtvých. A tak se tam opět vyzbrojili prudkým jedem na slimáky, metaldehydem, povolali do akce speciálně vycvičené protišnečí psy, kteří plže dokážou vyčmuchat i v jejich úkrytech 20 cm pod zemí, a musejí holt zpět do boje.

Proč je potřeba se šneků za každou cenu zbavit?

Jinou možnost totiž zkrátka nemají, pokud nechtějí riskovat nepředstavitelné škody na úrodě, majetku i v ekosystému. Oblovka žravá, kterou u nás mimochodem někteří chovají jako nenáročného domácího mazlíčka, se totiž „žravá“ nejmenuje jen tak. Tito 300gramoví šneci potřebují svou velkou ulitu, a ta zase potřebuje, aby měli dost vápníku. Proto musejí sníst obrovské množství potravy a kromě víc než 500 floridských rostlin, včetně těch úpěnlivě pěstovaných zemědělci, si můžou navíc dopřát i omítky a štuky z domů.

To ale bohužel ještě není to nejhorší. Výkaly oblovek zanechané na listové zelenině a na salátech mohou představovat pro člověka dokonce zdravotní riziko. A to i smrtelné. Tito plži v sobě totiž často nosí parazity, kteří u člověka mohou vyvolat meningitidu.

Zdroj: FDACS

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom