6. prosince 2022 12:00

Na kratomu si ujíždějí i mladí Češi. Co je zač droga, která může snadno zabíjet?

Zelený prášek kratom, který je označován za drogu, rezonuje českou společností. V poslední době si ho oblíbili hlavně nezletilí, přičemž při užívání většího množství či ve špatné kombinaci může dojít k ohrožení zdraví.

Českou společností v posledních dnech silně rezonuje informace, že si čeští středoškoláci velmi oblíbili takzvaný kratom. Jedná se o žlutý či zelený prášek vyráběný ze stromů původem v jihovýchodní Asii. Ačkoli má podobné účinky jako káva, vyšší množství může mít výrazné tlumící účinky a není těžké se látkou předávkovat. Právě to vzbuzuje obavy, především co se týče mladistvých. Okolo kratomu ostatně panují dlouhodobě kontroverze i za hranicemi České republiky.

Jak vzniká kratom?

Kratom se dá vyextrahovat z asijského stromu druhu Mitragyna speciosa. Jedná se o rostlinu příbuznou nám známého kávovníku. Poprvé byl kratom vědecky popsán holandským botanikem Pietrem Willemem Korthalsem v 19. století. V této době se také začal pěstovat ve větším množství a nacházel na trhu s povzbuzujícími látkami své uplatnění.

Mitragyna speciosa dosahuje výšky okolo 15 metrů a s obvodem přes 4,5 metru nepatří zrovna mezi drobné rostliny. Kratom jako mnoho jiných tropických drog slouží zemědělcům a těžce pracujícím především v jihovýchodní Asii k překonání složitého životního údělu, když snižuje únavu a v malých dávkách působí jako efektivní stimulant. Nástup účinků je relativně rychlý – do deseti až patnácti minut. Doba jejich trvání se počítá v hodinách.

Studie mezi závislými uvádějí, že se u 30 % užívajících po požití kratomu projeví omezení sexuální touhy. Zároveň dochází k potřebě povzbuzení alkoholem za účelem zpětného vyvolání libida. Ve větším množství působí kratom jako silné analgetikum, dokonce lepší než kodein. Má tak vcelku ideální parametry pro to, aby se stal oblíbenou volnočasovou drogou.

Jak se kratom konzumuje?

Účinky kratomu lze získat různými prostředky. Nejjednodušší je samotnou rostlinu žvýkat. Také ji lze ovšem louhovat jako čaj, případně lze sušené listy dokonce kouřit. V Česku i zahraničí se však zpravidla objevuje drcená forma kratomu v podobě různě barevného prášku, který může být umístěn i do tablet. Ke konzumaci pak dochází obvykle s vodou, čajem či slazeným nápojem.

Silně se nedoporučuje kratom konzumovat ve spojení s alkoholickými nápoji a s jinými psychoaktivními látkami (kokain), kdy může snadno dojít k přetížení organismu a následnému úmrtí. Určitým problémem je bezpochyby postupně rostoucí tolerance uživatele, která má za následek zvyšování dávek kratomu, které mohou vést k závislosti.

Omezení a zákazy kratomu

Ostatně i to je důvod, proč se kratomem v minulosti opakovaně zabýval americký Úřad pro potírání drog, který známe spíše pod zkratkou DEA. Ten se snažil kratom již v roce 2016 zařadit mezi zakázané látky, jenže americká veřejnost se tehdy vzbouřila, což vedlo k přehodnocení přístupu úřadu. Odpor veřejnosti, jenž vyústil až v petici o 130 000 podpisech, dokonce podpořili členové amerického Kongresu, kteří zaslali DEA dopis, v němž tlačili na to, aby úřad poslouchal hlas lidu.

Obavy o zákaz kratomu mezi obyvateli USA dodnes přetrvávají, jiné státy už jsou však mnohem dál a jeho distribuci a užití přinejmenším regulují. Slovensko kratom dokonce zakázalo. V Česku se prozatím mluví o návrhu na regulaci po vzoru tabáku, kdy by byl prodej zakázán osobám mladším 18 let, což by alespoň zabránilo užívání stimulační látky mladistvými.

Zdroj: U.S. Pharmacist

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom