15. prosince 2022 06:00

Co vede k nevěře? Nová studie jasně ukázala, co se většinou děje před podvedením partnera

Nevěra, jak se ukázalo, nepřichází většinou jako blesk z čistého nebe. Pomůže vám tenhle sociální výzkum se jí ve vztahu vyhnout?

Pokud se v monogamním vztahu objeví nevěra, přinejmenším to s ním otřese, častěji ho ale poškodí a vyvolá krizi, z níž pro některé páry není cesta ven. Je však nevěra problémem, který vede k dalším trablům, anebo je ve skutečnosti spíš symptomem už existujících problémů? Autoři dlouhodobé studie publikované v magazínu Psychological Science se to pokusili zjistit.

Velké změny následuje krize

Během průměrné doby kolem osmi let sledovali celkem 609 nevěrníků a 338 obětí nevěry z Německa a zkoumali, jak které události jejich vztah ovlivnily. Výsledky pak samozřejmě porovnávali s kontrolní skupinou, lidmi, v jejichž vztahu k žádné nevěře nedocházelo. Účastníci studie reportovali dynamiku svých vztahů, pocitů, psychologického stavu, spokojenosti ve vztahu a toho, jak se jednotlivým osobám v partnerství vede.

Výsledky ukázaly očividné propady po nevěře, jednoznačně z nich však vyšla jedna zajímavá skutečnost: Cizoložství velmi často předcházely dramatické změny ve vztahu. Téměř všichni nevěrou poznamenaní hlásili postupný úbytek pohody, nárůst konfliktů a nižší spokojenost. Pokud u párů nastala krize po oné dramatické změně či problému, a přesto si partneři zvládli zůstat věrní, jejich vztah měl velkou šanci přetrvat. Pokud naopak došlo k nevěře, v drtivé většině případů byla pomyslným posledním hřebíčkem do partnerské rakve.

Zdroj: Psychological Science

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky krize Německo nevěra studie vztah psychologie vztahy studie lidského chování Psychological Science

Populární filmy na Prima Zoom