Tři Ježíšové a posedlý psycholog: Neetický výzkum si vysloužil ostrou kritiku
Kontroverzní výzkum sice vědecky zásadní výsledky nepřinesl, alespoň jednomu ze čtyř zainteresovaných mužů ale dal něco skutečně užitečného.
Potkají se tři Ježíšové v psychiatrické léčebně a… Ne, tohle není začátek vtipu, nýbrž skutečná událost, která se odehrála koncem 50. let v michiganském městě Ypsilanti. V průběhu dvou let se sociální psycholog Milton Rokeach zabýval případem trojice mužů, kteří nezávisle na sobě tvrdili, že jsou reinkarnací Ježíše Krista.
Konfrontací k léčbě
Rokeache zaujala klíčová specifičnost takového bludu: Ježíš může být z principu jen jeden, takže seznámení s „těmi dalšími“ by mělo nastartovat silné emocionální reakce, jež by v lepším případě mohly vést k uzdravení, v tom horším… těžko říct. Ale etika psychologického zkoumání v roce 1959 přece jen nebyla na takové úrovni jako dnes.
Do you know what happened when psychologist Milton Rokeach went to Ypsilanti, Michigan?
— Philosophical Foxes (🦊, 💭) (@FoxesNFT) January 29, 2022
He found 3 men who each believed they were Jesus Christ. While each man was convinced of their holiness, they though the others were insane. pic.twitter.com/HxRg5FCdWy
Všichni tři Ježíšové byli tedy sestěhováni k sobě a do roku 1961 žili společně ve Státní nemocnici Ypsilanti. Rokeach vycházel ze staršího článku, podle něhož se právě díky konfrontaci podařilo vyléčit jednu ze dvou žen, jež o sobě tvrdily, že jsou Panna Marie; naopak případ domnělého Ježíše ze 17. století podle Voltairových zápisků dopadl tragicky poté, co byl muž jménem Simon Morin upálen za kacířství.
Rokeach doufal, že prostřednictvím vzájemně se vylučujících tvrzení přijde alespoň některý z mužů k rozumu. Za tímto účelem nejen podporoval jejich interakci, ale dokonce jim podstrkoval zprávy od smyšlených postav či najal ženu, do níž se měl jeden z Ježíšů zamilovat – a to navzdory protestům svých asistentů, kterým takové chování přišlo jako silně nemorální. Nemluvě o tom, že interakce mezi muži pochopitelně často končila potyčkou a všichni tři byli dlouhodobě vystaveni velkému stresu. Nakonec se však ani jednoho z pacientů nepodařilo diagnózy paranoidní schizofrenie zbavit – každý z nich totiž postupně uvěřil tomu, že druzí dva jsou pouze psychiatričtí pacienti trpící bludem.
Prozření psychologa
V roce 1964 publikoval Rokeach knihu s názvem Tři Kristové z Ypsilanti: Narativní studie tří ztracených mužů. V jednom z dalších vydání o dvacet let později sám Rokeach zhodnotil, že manipulace s životy nemocných mužů nebyla etická a v doslovu se omluvil. Doplnil, že přestože se mu nepodařilo žádného z mužů vyléčit z jejich chorobných přesvědčení, samotný Rokeach byl touto zkušeností vyléčen z hraní si na Boha.
Dílo posloužilo jako inspirace pro černou komedii z roku 2017 s názvem Tři Kristové, v níž si zahráli Richard Gere či Peter Dinklage. Snímek však nebyl příliš finančně úspěšný.
Rokeach později proslul vlivným zkoumáním hodnot, při nichž zjistil, že sestavení hodnotového žebříčku ovlivňuje chování jedince tak významně, že má smysl věnovat pozornost hodnotovému směřování celé společnosti, které se následně odráží do mnoha rovin, zvyků i kultury. Přestože se tedy jednalo o agilního a nápaditého výzkumníka, který řadou cenných poznatků přispěl do oblasti sociální psychologie, jeho experiment s triem Ježíšů zůstane zapamatován jako výrazný etický prohřešek.
Zdroj: IFL Science