7. ledna 2022 04:00

Muži žárlí jinak než ženy. Bojí se, aby neutráceli za cizí dítě

Proč někoho více trápí sexuální, a jiného emocionální nevěra?

Faktem, že jsou ženy jiné než muži, už se zabývaly stovky knih a tisíce studií a článků. Velké rozdíly jsou zřejmě v emoční rovině a vnímání sexuality. Obecně se předpokládá, že z evolučního hlediska si žena hledá partnera, který ji zabezpečí, a dlouhodobým vztahem s vidinou dítěte vkládá do budoucnosti mnohem větší investici. Zatímco investice otce má (v nejkrajnějším případě) jen podobu spermie, matka dává nejen čas devítiměsíčního těhotenství, během kterého jsou omezeny její pracovní možnosti, ale i čas, během kterého je na ní dítě plně závislé.

Emoční, nebo sexuální nevěra?

Dlouhodobý selekční tlak způsobil, že ženy jsou citlivé mnohem více na jiný typ nevěry než muži. Zatímco mužům vadí nevěra sexuální, která by mohla mít za následek oplodnění ženy a muž by tedy „živil“ dítě nenesoucí do budoucnosti jeho geny, ženy hůře snášejí nevěru emoční. U té je riziko, že se muž zamiluje a odejde.

Ženy si vyvinuly preferenci pro ty muže, kteří si s nimi vytvoří emoční spojení, což jim umožňuje po oplodnění zajistit finanční zdroje zvyšující šanci na přežití jejich potomka. Naopak muži jsou závislí na tom, zdali je jim žena sexuálně věrná, neboť jim tato věrnost zaručuje, že jejich zdroje nejsou zbytečně čerpány na dítě jiného muže. Z toho vyplývá, že ženy jsou spíše ohroženy emoční nevěrou a muži naopak spíše nevěrou sexuální,“ píší Kateřina Prototopová a Klára Bártová v článku Žárlivost v homosexuálních vztazích.

Mimo jiné se ukazuje, že žárlivost gayů a lesbiček se paradoxně liší. Zatímco u homosexuálních mužů studie potvrdily větší žárlivost v případě emoční nevěry, u homosexuálních žen byla jako více ohrožující vnímána nevěra sexuální.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom