Co by se stalo se Zemí, kdyby všichni lidé najednou zmizeli?

Jak by vypadal svět, kdybychom všichni v jediném okamžiku zmizeli? Oblíbené téma hollywoodských hororů a postapokalyptických videoher má poměrně racionální scénář a logické vyústění.

Inspirováni tvůrci youtubového kanálu #Mind Warehouse jsme pro vás popsali scénář toho, co by se dělo v prvních minutách, ale i 300 milionů let od zmizení lidstva. A je to fascinující jízda.

Už několik hodin po zmizení lidstva začnou na celém světě postupně zhasínat světla. Většina elektráren totiž spaluje fosilní paliva a bez jejich přísunu se stroje rychle zastaví. O 48 hodin později automatické systémy v jaderných elektrárnách zaznamenají prudký pokles odběru elektřiny a přepnou elektrárny do bezpečnostního režimu. Sluneční elektrárny vyřadí z provozu zvýšené množství prachu, naproti tomu větrné elektrárny zůstanou v provozu, dokud jim nedojde mazivo. Nejdéle budou fungovat vodní elektrárny, které mohou zůstat bez obsluhy celé měsíce a dokonce i roky.

Mohlo by vás zajímat: Zničí parazitické houby lidstvo? K apokalypse můžeme mít až nečekaně blízko

Už 2–3 dny po zmizení lidí bude zaplavena většina sítí metra na planetě. Čerpadla, která drží spodní vodu v uctivé vzdálenosti od tunelů a stanic, totiž bez obsluhy nebudou fungovat.

Konec domácích mazlíčků

Po deseti dnech bez lidí začnou domácí zvířata dosud zamčená v domech umírat hladem a žízní. Kromě koček a psů a dalších domácích mazlíčků to postihne i miliony kuřat, slepic a zemědělských zvířat včetně krav.

Psi, kterým se podaří ze zajetí uprchnout, se rychle přizpůsobí životu v reálných podmínkách. Přitom se ukáže, že ne všechny rasy vyšlechtěné člověkem jsou na boj o přežití ideálně vybavené. Pomalí buldočci a menší rasy nepřežijí déle než několik týdnů – stanou se kořistí početných smeček velkých a rychlých psů.

Zhruba měsíc po zmizení lidí se odpaří všechna chladicí voda jaderných elektráren, což povede k sérii explozí mnohem silnějších, než k jakým došlo ve Fukušimě nebo Černobylu. Miliony zvířat zemřou na nemoc z ozáření nebo rakovinu a radioaktivní zamoření se rychle rozšíří na celou planetu.

Rok po zmizení lidí začnou z oblohy padat podivné hvězdy. Půjde o pozůstatky naší vesmírné aktivity, kdy jsme na oběžnou dráhu kolem Země vypustili desetitisíce objektů. Zřítí se nikým neovládaná Mezinárodní vesmírná stanice a podobně jako velké satelity shoří v atmosféře.

Za jak dlouho spadne Eiffelova věž?

Zhruba za 25 let budou tři čtvrtiny ploch náměstí a chodníků ve městech pokryty vegetací a ve městech se usadí divoká zvířata. Vrcholovými predátory se stanou přeživší psi zkřížení s vlky.

Vzduch se značně pročistí a viditelnost v některých městech bude několikanásobně větší. Dubaj nebo Las Vegas zcela pohltí písek, zatímco jiná místa po protržení hrází zaplaví voda.

Čtete více: Smrtící virus a jaderné kódy. Umělá inteligence Sydney se prořekla, střídala hrůzu s láskou

Po 300 letech se kovové konstrukce, jako je třeba Eiffelova věž nebo většina mostů, začnou hroutit. Nikdo je totiž nenatírá a nechrání před korozí. Devastace postihne i železobetonové konstrukce, takže se zhroutí i poslední mrakodrapy a protrhnou velké přehrady.

Díky tomu se znovu objeví rozlehlé mokřiny a bažiny a řeky se vrátí do původních koryt. To způsobí návrat živočišných druhů, z nichž mnohým hrozilo vyhubení. A bez lidí se v oceánech znovu rozšíří velryby a další ohrožení mořští savci.

Až uplyne 10 000 let od zmizení lidí, budou přítomnost člověka na Zemi připomínat jen některé kamenné stavby, jako třeba egyptské pyramidy nebo Velká čínská zeď. Za 15 milionů let budou posledními stopami naší civilizace jen skleněné střepy a plastové lahve. A i ty za dalších 15 milionů let zmizí.

Planeta si s nepřítomností člověka poradí – je to jen otázka času. A pokud se za 300 milionů let na Zemi vyvine nová inteligentní rasa, nebude vůbec tušit, že na Zemi kdysi existovala civilizace jako ta naše.

Zdroj: LiveScience

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom