4. listopadu 2022 18:00

Může jaderná raketa ze Severní Koreje zasáhnout New York? Vyznejte se v arzenálu Kim Čong-una

Severní Korea stále častěji demonstruje svou schopnost odpalovat rakety, které mohou nést bojové hlavice nejen na krátkou vzdálenost, ale i přes Tichý oceán do Severní Ameriky.

Rakety jsou chloubou totalitního režimu severokorejského vůdce a Kim Čong-un jejich testy využívá k nátlaku na Spojené státy, Korejskou republiku i Japonsko.

Jaké rakety severní Korea testuje?

Severokorejský režim testuje pestrou paletu raket zahrnující balistické střely, střely s plochou dráhou letu a dokonce i hypersonické rakety schopné letět násobkem rychlosti zvuku nízko nad terénem a vyhnout se tak nepřátelským radarům.

V říjnu 2022 poprvé od roku 2017 přeletěla testovaná raketa Hwasong-12 přes obydlené území Japonska a po 4500 km letu dopadla do Tichého oceánu. Pokud by měla jinou trajektorii letu, dokázala by zasáhnout americký ostrov Guam v souostroví Mariany.

Hwasong-12 ale není nejsilnější balistickou raketou, kterou severokorejský režim vyvinul. Testy prošla i raketa Hwasong-14, jejíž dolet odborníci odhadují na 10 000 km, což by jí umožňovalo zasáhnout New York. Jde o první severokorejskou skutečně mezikontinentální balistickou raketu, jejíž parametry ale nová rodina raket ještě překonává.

Hwasong-15 a Hwasong-17 jsou totiž díky doletu 13 000 km, respektive 15 000 km a více, schopny zasáhnout jakoukoliv část území USA. Hwasong-17, kterou Pchjongjang poprvé představil v říjnu 2020, navíc může nést čtyři bojové hlavice, což její potenciální ničivý účinek násobí.

„Severní Korea testuje rakety se stále větším doletem. Mohlo by to být předzvěstí testování další jaderné hlavice, což se již nějakou dobu předpovídá,“ řekl BBC Joseph Byrne z britského obranného a bezpečnostního think-tanku Royal United Services Institute (RUSI).

Jaderné zbraně KLDR

V duchu této politiky (a se zjevným úmyslem ukázat administrativě amerického prezidenta Joea Bidena sílu svého raketového arzenálu) KLDR v březnu 2021 vypustila „taktickou řízenou střelu nového typu“ schopnou údajně nést až 2,5 tuny vážící hlavici, jíž by teoreticky mohla být jaderná nálož.

Svůj jaderný potenciál severní Korea naposledy otestovala v roce 2017 na svém jaderném polygonu v Punggye-ri. Test termonukleární pumy měl odhadovanou sílu odpovídající 100-370 kilotunám TNT, přičemž 100 kilotun je zhruba šestinásobek atomové bomby svržené na Hirošimu. Podle bezpečnostních expertů se teď Pchjongjang zřejmě pokusí otestovat menší typ jaderné hlavice, která by ale měla srovnatelnou sílu. „Zdá se, že teď testují novou schopnost – jde o miniaturizovanou hlavici, kterou by bylo možné umístit na nejrůznější rakety včetně raket krátkého doletu,“ vysvětlil Joseph Byrne z RUSI.

Zakázané testy

Testy balistických raket i jaderných zbraní Severní Koreji zakazují rezoluce Rady bezpečnosti OSN. V květnu 2022 se ale Rada bezpečnosti rozdělila na dva tábory, když Rusko a Čína vetovaly návrh Spojených států vyhlásit vůči totalitnímu režimu severokorejského vůdce Kim Čong-una v souvislosti s obnovenými testy raket další mezinárodní sankce. Severní Korea je přitom od Korejské války dosud oficiálně ve válečném stavu se Spojenými státy, obě země totiž v roce 1953 popsaly jen příměří.

Nejednotný postoj Rady bezpečnosti si Kim Čong-un vyložil po svém a 2. listopadu 2022 nařídil vypálit vůbec největší počet raket za jediný den. Šlo o 23 střel různého typu, které mířily do moře východně i západně od Korejského poloostrova. Podle Soulu jedna z těchto raket dopadla do vody asi 167 kilometrů severně od jihokorejského ostrova Ulleung, přičemž poprvé od ukončení Korejské války narušila mořskou hranici mezi oběma korejskými státy. Test raket Pchjongjang podpořil ještě vypálením více než 100 dělostřeleckých granátů do Japonského moře.

Podle americké CNN, která se odvolává na jihokorejské vládní zdroje, nicméně test nejsilnější mezikontinentální balistické rakety Pchjongjangu odpálené o den později selhal. Raketa Hwasong-17 měla odstartovat ze západního pobřeží KLDR ráno 3. listopadu 2022, ve výšce kolem 2000 km po oddělení 2. stupně se ale vymkla kontrole a spadla do moře mezi Korejským poloostrovem a Japonskem. Severokorejská tisková agentura KCNA ovšem test prohlásila za úspěšný – podle ní raketa po 68 minutách letu dosáhla výšky 6248,5 km.

ZDROJ: BBC

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom