Kim Čong-un v úžasně špatném videu: Propagace ničivé severokorejské rakety vzbudila posměch
Kdyby to nebylo tak vážné, musel by se člověk severokorejskému videu smát. Mezikontinentální raketa Hwasong-17 ale zřejmě může dopravit vícenásobnou konvenční nebo jadernou hlavici o váze 3,5 tuny na vzdálenost 13 000 kilometrů.
Soudruzi, je čas, seřiďme si hodinky. Tak nějak by se dal interpretovat úvod k oficiálnímu videu, na kterém Korejská lidově demokratická republika představuje úspěšný test své nejnovější mezikontinentální balistické rakety Hwasong-17, kterou Pchjongjang poprvé představil na podzim 2020. Test se měl uskutečnit 24. března a podle serveru Gizmodo video nejméně dvakrát vysílala severokorejská státní televize.
Raketu na jedenáctiosém tahači osobně rozvážným krokem za neustálých významných pohledů na hodinky doprovodí severokorejský vůdce Kim Čong-un až na palebnou pozici. V takřka hollywoodské sekvenci Hwasong-17 vychrlí do stran desítky metrů daleko oblaka kouře a majestátně stoupá vzhůru. Úspěšný start provází nadšený pokřik a plácání se po ramenou jak v řídícím stanovišti, tak mezi vojáky „na place“. Podívejte se sami:
Hwasong-17 je posledním výkřikem severokorejského raketového programu. Jde o dvoustupňovou raketu na tuhá paliva dlouhou 24–26 metrů, o jejíchž skutečných parametrech se toho ale moc neví. Pokud by skutečně měla odhadovaný dolet 13 000 km, dokázala by bez potíží zasáhnout většinu amerických měst.
Za pozornost stojí i 22kolový tahač, který raketu převáží. Fakt, že Severní Korea dokáže vyvinout a vyrobit tak pokročilé vozidlo, svědčí o značném pokroku a snaze zajistit si najednou více mobilních odpalovacích ramp.
Která raketa vlastně startovala?
Podrobná analýza videa a fotografií, které Severokorejci zveřejnili, stejně jako porovnání s daty z družic a údajů o počasí nicméně vzápětí v Jižní Koreji a v USA vyvolaly otázky, zda se opravdu jednalo o test nejnovější rakety. Už 16. března totiž Pchjongjang jeden test provedl, ten ale skončil katastrofou. Raketa několik minut po startu ve výšce necelých 20 km explodovala a tentokrát KLDR o testu mlčela.
Podle deníku The Washington Post se dlouho očekávaný test rakety Hwasong-17 uskutečnil právě 16. března, ale byl neúspěšný. Pchjongjang pak o týden později vypustil starší a o několik metrů menší Hwasong-15, přičemž tvrdil, že šlo o úspěšný test Hwasong-17.
ZDROJ: The Washington Post