17. prosince 2021 11:00

Zřejmě utopil bratra a nikdy nebyl prezidentem. 10 věcí, které nevíte o Kim Čong-ilovi

Kim Čong-il je kontroverznější osoba, než by se na první pohled zdálo. Miloval západní zboží a jako dítě pravděpodobně zabil bratra.

Když komunistický vůdce Kim Ir-sen zemřel, jako jediný diktátor předal moc svému synovi, který kráčel v jeho stopách. Jen tu a tam šlápl vedle. Přinášíme vám zajímavosti z jeho vlády, které jste možná vůbec netušili.

1. Milovník západního zboží

Koňak, whisky nebo luxusní západní auta. V zemi, kde vládl a stále vládne hladomor, si vládce nechával posílat v diplomatické poště luxusní zboží. To mu zajišťovali speciální nákupčí s diplomatickým pasem. Jedním z nich byl Kim Čong-rjul, který nakonec emigroval a tajemství luxusních nákupů prozradil.

2. Válečný provokatér

Na počátku roku 2010 potopilo severokorejské torpédo jihokorejskou válečnou loď. Útok nepřežilo 46 námořníků, dost na to, aby akt posloužil jako záminka k vyvolání ostré fáze války. Severní a Jižní Korea v právním slova smyslu ve válečném stavu jsou, jen neatakují území toho druhého. Ale torpédovat a zabíjet námořníky je přece jen něco jiného, než vyhrožování, vysazování špionů a přeshraniční harašení zbraněmi.

3. Vášnivý filmař

Coby milovník západních a japonských filmů chtěl Kim Čong-il vybudovat ze Severní Koreje filmovou velmoc, jakýsi „Hollywood Asie“. Proto nechal unést vynikajícího jihokorejského režiséra Shin Sang-oka a jeho ženu, úspěšnou herečku Choi Eun-hee. I přes tento zločin dosáhly jím produkované filmy jen průměrné kvality. Výjimkou byl film Posel, který se nevrátil, v němž hrál i český herec Miroslav Zounar. Kim Čong-il psal dokonce sám scénáře, přičemž zejména se mu líbily příběhy mladých žen, které zasvětily život své zemi. Dokonce nechal natočit remake Godzilly, ale jeho záběry působily nejen dnes neuvěřitelně lacině a amatérsky.

4. Věřil v Jamese Bonda

Jako filmový fanda měl Kim Čong-il i sbírku o velikosti desítek tisíc filmů. Jelikož se bál vycestovat na západ a neznal jeho skutečnou realitu, bral filmové záběry jako skutečnost. Věřil dokonce, že existují agenti se schopnostmi Jamese Bonda. Diplomaté na ambasádách měli za povinnost shánět pro něj filmové kazety.

5. Bratrovrah?

Existují svědectví, kterak v roce 1945 držel hlavu mladšího bratra pod vodou rybníka tak dlouho, až se utopil. Informace prozradil ve filmovém dokumentu profesor psychiatrie Jerrold Post, zakladatel Psychoanalytického centra CIA. Odvolává se na dva zdroje, přičemž jeden z nich měl být přímým svědkem událostí. Ovšem tuto historku se o zbožštělém vůdci přísně utajované země nepodařilo ověřit.

6. Všestranný génius

Kim Čong-il byl natolik zbožštělým diktátorem, že měl „patent na pravdu“ v jakémkoli oboru. Od jaderného inženýrství po chov slepic. Existují stovky fotografií, kde radí lidem z praxe, jak mají lépe pracovat. Není důležité, o jaký obor jde, jeho rady byly automaticky zaváděny v papírenském průmyslu, zemědělství, vývoji zbraňových systémů i filmovém průmyslu. Nikdo neměl odvahu odporovat. Kim Čong-il věděl všechno, jakékoli zpochybnění by mohlo znamenat trest nejen pro pochybovače, ale i několik generací zpět.

7. Neodolatelný svůdník

Jakékoli narážky na jeho nevelký vzrůst byly přísně zapovězeny. Boty se zvýšeným podpatkem se staly naopak nutností. Díky svému postavení a „neomylnosti“ měl pocit, že se stal neodolatelným svůdníkem. Ve skutečnosti spíše než lásku vzbuzoval strach. Všichni v Severní Koreji věděli, že koncentrační tábory nejsou mýtem a zároveň každý znal někoho, kdo v nich zmizel. Bylo to dáno tím, že se prohřešky jednoho trestaly v rámci širší rodiny.

8. Jaderný rakeťák

Severní Korea nutně potřebovala jaderné zbraně jako pádný vyjednávací argument. Jinak neměla nic, čím by partnery včetně USA dotlačila k vyjednávacímu stolu. Byl to právě on, komu se podařilo získat jaderné zbraně, a dostal tak zemi do prestižního jaderného klubu.

9. Nebyl Korejec

Jen skutečný zlomek Severokorejců ví, že se velký vůdce nenarodil v Koreji, ale v uprchlickém táboře na území Sovětském svazu, kde jeho otec cvičil na partyzána. Naopak všichni věří, že světlo světa spatřil 16. února 1942 na posvátné hoře Pektusan. Jeho narození měla doprovázet dvojitá duha a vznik nové hvězdy.

10. Nikdy nebyl prezident

Titul prezident má být na věky přiřčen Kim Ir-senovi. I když se Kim Čong-il stal nejdůležitějším mužem země, jeho titul nebyl prezident. Všichni jej museli titulovat slovy „drahý vůdce“ a do čela země byl postaven po třech letech povinného smutku.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom