9. prosince 2022 11:30

Česko má dalšího astronauta, narodil se v Liberci. Známý umělec poletí kolem Měsíce

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

„Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigérii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou,“ uvedl Yemi A.D. pro ČTK.

Cesta k Měsíci a zpět

Maezawa, který se v roce 2021 stal prvním japonským civilistou, jenž se vydal na Mezinárodní vesmírnou stanici, na Twitteru a na webových stránkách zveřejnil jména lidí, s nimiž bude cestovat v rámci projektu dearMoon. Na vesmírnou misi se vydají na palubě kosmické lodi Starship vyvíjené společností SpaceX Elona Muska. Dalšími členy posádky budou irská fotografka Rhiannon Adamová, americký youtuber zaměřený na vědu Tim Dodd či indický herec Dev Džoši. Kromě osmi členů posádky byli oznámeni také dva náhradníci.

Vesmírná výprava má trvat osm dní od startu do návratu na Zemi, z toho tři dny bude loď kroužit kolem Měsíce a přiblíží se k jeho povrchu na vzdálenost 200 kilometrů. Let byl původně plánován na rok 2023, čelí však zpoždění kvůli pokračujícím testům Muskovy vesmírné lodi a jejích raket.

Raketa, miliardář a choreograf

Kosmická loď Starship je vysoká 50 metrů a do vesmíru ji s pomocí až 33 motorů Raptor vynáší nosná raketa Super Heavy vysoká 69 metrů. Loď by měla doletět i k Marsu a přistát na něm. Komplet Starship a Super Heavy je ještě o něco vyšší než nejmohutnější současná nosná raketa SLS, kterou aktuálně NASA využívá v rámci projektu Artemis k cestám k Měsíci.

Japonský miliardář Maezawa zbohatl díky největšímu japonskému internetovému obchodu s módou Zozotown. V roce 2019 rezignoval na funkci generálního ředitele společnosti Zozo Inc., aby se mohl věnovat cestování do vesmíru. Časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 1,9 miliardy dolarů.

Syn nigerijského otce a české matky, rodák z Liberce Yemi A.D. (41), celým jménem Yemi Akinyemi Dele, patří k nejvýraznějším osobnostem české taneční scény, má ale zkušenosti i jako režisér klipů, pedagog nebo zpěvák. V posledních letech se dočkal ocenění i z oficiálních míst, v roce 2019 ho například tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček jmenoval vyslancem dobré vůle, v září 2022 mu šéf horní komory parlamentu Miloš Vystrčil udělil stříbrnou medaili předsedy Senátu.

Zdroj: ČTK, Space.com

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom