Uznávaná kniha o Marsu předpověděla nadvládu jistého Elona. Co má společného s Elonem Muskem?
Kniha inženýra z NASA Wernhera von Brauna velmi ambiciózně popsala budoucí cestování na Mars. Nyní však fascinuje čtenáře především tím, že jako vládce rudé planety je zde označován jistý Elon.
Německý vědec Wernher von Braun napsal v roce 1948 knihu Projekt Mars, ve které líčí své domněnky o tom, jak bude vypadat první lidská expedice na Mars. Rozhodně se přitom nejedná o žádné fantastické nebo nevědecké dílo. Von Braun byl vynikající inženýr, o kterém si jednu dobu lidé mysleli, že řídí celou americkou vesmírnou agenturu, a NASA by bez něj v roce 1969 pravděpodobně vesmírný závod s Rusy nevyhrála.
Právě on je totiž autorem třístupňové nosné rakety Saturn V, která nakonec Armstronga, Aldrina a Collinse při prvním letu na Měsíc vynesla do vesmíru. Před tím, než začal pracovat pro Američany, vyvinul pro Hitlera balisticky řízenou střelu V2, jež se dá považovat za první zařízení, které kdy dosáhlo hranice vesmíru.
Optimistické představy
Kniha, která oficiálně vyšla až v roce 1953, velmi optimisticky stanovila zahájení marsovské mise už na rok 1965 a popsaná expedice je poněkud megalomanská. Von Braun počítal s flotilou deseti vesmírných lodí, z nichž tři by byly nákladní a sedm by vezlo desetičlennou posádku. Celkem 70 výzkumníků by na Marsu před návratem domů strávilo 443 dní.
How to land on Mars by 1982. A Presentation to Richard Nixon by Wernher von Braun, made in 1969.#CountdownToMars pic.twitter.com/EkixWVL7Wb
— Pulp Librarian (@PulpLibrarian) July 30, 2020
Von Braunovy představy rovněž mluví o tom, že všech deset lodí by se sestavovalo na zemské orbitě. Potřebný materiál by tam postupně vyneslo 950 třístupňových raket. Von Braun vše pečlivě spočítal, včetně toho, kolik paliva by lodě potřebovaly, jak by musely být velké či kolik by vážily.
Popsaná expedice počítá s dlouhým cestováním
Po příjezdu na Mars by část posádky sestoupila kluzákem na pól, kde Von Braun předpokládal snazší přistání díky sněhu, a cestovala by 6 500 kilometrů až k rovníku. Tam by připravila přistávací dráhu pro ostatní malá plavidla. Velké lodě by zůstaly spolu s několika lidmi na orbitě.
Jeho budoucí práce v NASA Von Brauna z takového snění pravděpodobně vyléčila. Množství peněz, které by takovýto projekt pohltil, by totiž nedaly dohromady ani všechny národy světa. Přesto ale zůstává jedním z nejvlivnějších děl, co se týče plánování lidské mise na Mars.
Kdo je Elon?
Lidé se dnes ale k jeho dílu vracejí z úplně jiného důvodu. Zaujala je totiž pasáž, ve které figuruje jméno Elon. Nejedná se ovšem o předpověď úspěchu miliardáře Elona Muska, jak mnoho lidí při zaslechnutí neobvyklého a zároveň známého jména napadne, nýbrž o jakousi Von Braunovu představu z kategorie science fiction.
Speaking about destiny, did you know that Von Braun's 1953 book "Mars Project," referenced a person named Elon that would bring humans to Mars? Pretty nuts pic.twitter.com/m28yFU4Ip6
— Toby Li (@tobyliiiiiiiiii) December 30, 2020
Posádka, která na Mars dorazí, totiž zjistí, že je planeta obydlená a velí jí demokraticky zvolený „Elon“, což není jméno, ale spíš titul označující někoho jako vládce či papeže. A přestože Musk tvrdí, že do roku 2050 na Mars pošle milion lidí, vesmírné papežství v jeho plánech prozatím chybí. Jedná se tedy jen o zábavnou shodu jmen. Byť musíme uznat, že je to náhoda vskutku nepravděpodobná a o to více fascinující a vybízející k různým, za vlasy přitaženým teoriím. I samotného Muska nicméně výtažek z knihy zaujal na sociálních sítích a nepochybně ho velmi dobře pobavil.