Čip do mozku už v roce 2022. Elon Musk vysvětlil, kdo dostane šanci na lepší život
Elon Musk má s čipy do mozku velmi ušlechtilé záměry. Dosavadní testy navíc vypadají více než slibně.
Filantrop a vizionář Elon Musk se nezabývá jen elektromobilitou nebo lety do vesmíru. Už před pěti lety založil také společnost Neuralink, která vyvíjí implantáty pro komunikaci mozku s vybraným strojem. Celé řešení sestává z čipu pojmenovaného N1, který se za pomoci přibližně tisícovky elektrod spojuje s mozkem.
Aby byla sci-fi vize dokonalá, Neuralink sestrojil také robotickou paži, která čip do mozku implantuje, aniž by narušila mozkové cévy a pacienta zranila. Testy úspěšně proběhly na myších i šimpanzích a podle Muska už nic nebrání tomu, aby byli od roku 2022 přizváni k prvním testům také lidé. Pravdou ovšem je, že podobně mluvil již před čtyřmi lety a za cíl vybral rok 2020, je proto otázkou, zda nová předpověď skutečně vyjde.
Yo, @elonmusk!
— Connecting the Dots (... to Disruptions) (@ConnectingODots) December 8, 2021
If you supply POLITICIANS with Neuralink and lots of banana smoothie so they can play brain-pong and leave us alone, you'll 💯% get nominated for the Nobel Peace Prize! pic.twitter.com/gPJstHzOEf
Čip má sloužit primárně lidem s poškozením míchy, kteří po zranění ztratili kontrolu nad svými končetinami. Implantát by měl tento handicap obejít, když lidem umožní ovládat počítač či mobilní telefon jen pomocí svého mozku a obstarat si tak základní potřeby, komunikovat s přáteli či lékaři, číst digitální knihy nebo sledovat televizi.
Neuralink povzbuzují k testům s lidmi výsledky pokusů s opicemi, které byly schopné například ovládat videohru jen svými myšlenkami. „Provádíme spoustu testů, které nám potvrzují, že je řešení velmi bezpečné a spolehlivé. Zařízení Neuralink navíc lze také bezpečně odstranit,“ řekl Elon Musk v rozhovoru s Wall Street Journal. Vše nicméně závisí na potvrzení ze strany Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, Musk se ale domnívá, že to nebude problém.
Elon Musk's Neuralink to begin implanting microchips in human brains in 2022 🧠🔌https://t.co/5XsZIoUvr2 pic.twitter.com/tWeFLutt55
— Chris Gledhill (@cgledhill) December 7, 2021
Co se týče vlastního fungování čipu, spoléhá na zmiňované elektrody zavedené převážně do mozkové kůry. Ty jsou následně svedeny do zařízení pojmenovaného Link, které bezdrátově komunikuje s vybranými zařízeními a umožňuje ovládání bez tradičních dotykových vstupů. Bezdrátově se Link také zvnějšku lebky nabíjí, aby nemusel být pacient neustále spojen s baterií jako při implanataci kardioverteru, laicky řečeno defibrilátoru umístěného pod kůží nad srdcem, s nímž je spojen elektrodou zavedenou zpravidla do hrotu pravé srdeční komory.
Společnost Neuralink navíc doufá, že postupným vylepšováním čipu a vlastností celého řešení by mohla vrátit pacientům funkčnost celého těla. „Myslím, že máme šanci –zdůrazňuji šanci – umožnit někomu, kdo nemůže chodit, aby znovu přirozeně používal své nohy,“ dodal Elon Musk.
Neuralink hopes to have first its human trials next year pending FDA approval https://t.co/X6KNlf781G pic.twitter.com/PYUaZgJMiX
— Engin Dikmen (@gezgintrk) December 8, 2021
Neuralink ovšem není jedinou společností, která se o podobný průlom ve zdravotnictví snaží. Podobně je na tom i BrainGate, technologie, která již umožnila ochrnutému muži ovládat počítač pomocí mysli a jejíž výsledky byly velmi slibné. Stejně jako v případě Neuralinku navíc dochází k bezdrátové komunikaci, což je zásadní rozdíl před staršími řešeními, která spoléhala výhradně na přímé kabelové spojení elektrod či komunikační jednotky s daným počítačem.